10 lekcí, které jsem se naučil od Jeffa Bezose

10 lekcí, které jsem se naučil od Jeffa Bezose

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je podle časopisu Forbes momentálně 5. nejbohatší člověk na naší planetě, nicméně mě inspiroval mnohem dříve, než se dostal do této prestižní společnosti. Všechno to začalo knihou “Podnikání podle amazon.com”, která vyšla už v roce 2001 a já o několik let později díky ní rozjel svůj první internetový byznys.

Jeff Bezos je tak někdo, koho se určitě vyplatí sledovat. Tady je 10 lekcí, které jsem se od něj naučil:

 

1. Přemýšlejte v dlouhodobém horizontu

Když jsem začínal, tak jsem chtěl mít všechno hned a žil jsem pro současnost. Jeff Bezos ale takto nepřemýšlí a inspiroval mě v tom přemýšlet v dekádách dopředu. Když Amazon začínal v roce 1994 tak ještě spousta lidí ani nevěděla, co je to internet. Opravdu se stávalo běžně, že Jeff mluvil s investory o tom, že chce prodávat zboží na internetu a oni se ptali…Internet, co to je? Dnes už je to směšné, ale potvrdilo se to, že se připojení celosvětově rozšířilo a umožnilo tak Amazonu postupný růst.

2. Experimentujte a objevujte nové věci

Amazon přinesl na trh obrovské množství různých služeb a vylepšení. Pokud najedete na jejich web, tak dole na stránce jsou odkazy na jejich služby. Amazon je primárně vyvíjí pro sebe, ale když už je vlastní, tak je dává zákazníkům dál. Těžko byste hledali jinou takovou firmu, která působí a vyvíjí se v tolika různých oborech.

3. Udržujte svůj tým úzký

Možná jste už slyšeli o Bezosově pravidlu 2 pizz. Říká, že váš tým lidí byste měli umět nakrmit ze dvou pizz. Pokud to nedokážete, tak je váš tým příliš velký. Funguje to tedy mnohem lépe, když pracujete v úzkém kolektivu, kde se všichni znáte a můžete lépe spolupracovat. Jakmile máte v týmu 15 a více lidí, tak už je to více anonymní a lidé nepracují takto efektivně. Amazon má nyní přes 100,000 zaměstnanců, ale pokud se pracuje na jednom konkrétním projektu, tak je to vždy v menším týmu.

4. Prezentujte své nápady ve dlouhém textu

Jeff Bezos není příznivec nějakých powerpointových prezentací a spíše nutí svůj tým lidí do toho, aby své nápady psali na papír. Při jednom projektu měl každý napsat minimálně 6 stran textu, co by doporučil. Jeff říká, že je to mnohem přínosnější, protože se dostanete do stavu, kdy jste do psaní úplně ponoření a začnou vás napadat věci, které by vás při psaní odrážek do prezentace normálně nenapadly.

5. Buďte posedlí zákazníkem

Kdo někdy nakupoval nebo prodával na Amazonu, tak mi dá jistě za pravdu, že pro Amazon je na prvním místě zákazník. Má vždycky oproti dalším prodejcům výhodu a prakticky vše se řeší v jeho prospěch. Jeff Bezos říká, že každá dobrá firma má nějakou posedlost. Někdo je posedlí konkurencí, někdo svým produktem, ale Amazon je posedlí svými zákazníky. Je to tak a proto se také dostali tam, kde jsou.

6. Snižujte riziko na minimum

Většinou se v různých článcích nebo programech dozvídám, že je třeba pro úspěch riskovat a že čím větší riziko podstoupím, tak tím více vydělám. Jeff Bezos v tomto jde trochu proti proudu, protože říká, že by v podnikání mělo být minimum rizika. Místo toho, abyste šli do rizika, tak se radši máte starat o to, abyste riziko co nejvíce zmenšili.

7. Stůjte nohama na zemi

Jeff Bezos není člověk, který by očekával, že hned první rok vybuduje firmu, která se zařadí mezi 100 největších firem v USA. On spíše měl menší cíle a nelétal někde v oblacích. Vím, že je to velmi těžké, ale občas je důležité stát prostě nohama na zemi a umět rozlišit mezi tím, co je reálné a co ne.

8. Inspirujte se svou konkurencí

Bezos na jednu stranu říká, že nesmíte být posedlí konkurencí, ale na druhou stranu je dobré je sledovat. Amazon se spoustou jejich služeb nepřišel jako první, ale jednoduše použil to, co už funguje někde jinde a snažil se to vylepšit. Je to tedy jedna z nejsnadnějších cest k úspěchu – použijte model, který funguje.

9. Nabízejte nejlevnější a nejlepší služby

Filosofie Amazonu je nabízet to nejlepší, co jde, ale účtovat si přitom ty nejnižší částky. Zní to logicky. Pokud zákazníkovi nabídnete levnou službu a přitom kvalitní, tak nemá důvod vás odmítnout. Amazon nicméně poměrně dlouhou dobu díky své cenové politice nevydělával, ale také díky tomu odstranil svou konkurenci, aby mohl na trh zůstat jako lídr sám.

10. Vstupte do historie

Pokud jste někdy byli v Amazonu, tak jste si určitě všimli velkého nápisu, kterým motivuje své lidi “Work Hard, Have Fun and Make History”. Jeff Bezos už zcela jistě dokázal udělat takový úspěch, že se navždy zapíše do historie a takto by to mělo být. Podnikejte tak, abyste tady zanechali nějakou stopu a ovlivnili současné i budoucí generace.

 

10 lekcí, které jsem se naučil od Jeffa Bezose
Počet hodnocení: 2
5