Určitě bych šla do podnikání na Amazonu znovu

Určitě bych šla do podnikání na Amazonu znovu

Proč jste se rozhodla pro prodej fyzických produktů na Amazonu?

Mít krásný velký dům s bílým plotem, poslouchat šumění moře při odpoledním čaji na zahradě … Ne, vážně. Ne, že by to nebyla pěkná představa, ale motivací pro mne bylo něco jiného. Mým hnacím motorem byla možnost seberealizace ve vybudování prosperující firmy, díky které budou mít mé děti možnost lepšího života. Života luxusu trávení času se svými rodiči, sourozenci a společných zážitků. Stejně jako života na místě, na kterém žijeme, protože se nám tam líbí, a ne proto, že nemáme jinou možnost. A jako bonus, možnost pomáhat potřebným … lidem, zvřatům, přírodě. K tomu všemu se dá použít síla peněz.

Co jste dělala předtím, než jste začala s podnikáním?

Vždy jsem měla podnikavého ducha a problém s autoritami, stejně jako stereotypem. Dost špatná kombinace pro dobrého zaměstnance. Bohužel jsou v Čechách pravidla pro živnostníky nastavena poměrně nepříznivě. A když jsem od svého okolí slyšela: “Neblázni! Budeš platit, i když nic nevyděláš, drž se radši svého (pro mne naštěští poměrně zajímavého) místa ve (nadnárodní) firmě.”, držela jsem se rad zkušenějších. Potom přišla mateřská dovolená. První rok to bylo skvělé. Odpočinek od denního stereotypu vstávání do zaměstnání a dělání nesmyslů, které si vymysleli nadřízení. Ale po roce jsem začala cítit, že už mě to “lenošení” doma nebaví. A když jsem zjistila, že při mateřské dovolené platím odvody pouze ze zisku, motivovalo mě to. A tak jsem si otevřela agenturu se službami pro rodinu a později jsem přidala eshop. Běželi jsme 2 roky. Bohužel se stěhováním přišel konec lokálního podnikání.

Jaký produkt prodáváte?

Jedná se o hračku pro děti – malé i velké. Věková skupina od 3 do 150 let. Je to poměrně nový druh hračky, děti ji milují. Trh ovládá jedna značka ve střední cenové hladině. Jsou zde i další prodejci, kteří se snaží konkurovat cenou, bohužel na úkor kvality. Naší strategií je nejvyšší kvalita i za cenu vyšší ceny. Zákazníci od nás získávají nejen kvalitní produkt, ale i dobrý pocit z nákupu ekologicky šetrné hračky a pomoci potřebným. V každém balení navíc najdou malé překvapení.

Monika Vítková
Monika Vítková prodává na Amazonu produkty pod vlastní značkou

Jak dlouho trvalo, než jste dostala produkt do prodeje na Amazon.com?

Původně jsme měli být na amazonu do Vánoc 2015, tedy během 3 měsíců. Všechno šlo hladce až do chvíle přepravy. První várka měla měla na Amazon putovat letecky, kvůli rychlosti. Bohužel jsme zjistili, že náš produkt je natolik specifický, že jeho přeprava letadlem stojí víc, než bychom mohli vydělat. Zbýval týden do Vánoc a náš dodavatel nám zajistil leteckou přepravu … suma nic moc, dodací doba ještě horší. A tak jsme se rozhodli, že pošleme letadlem pouze část zásilky. Jenže tato varianta se zase nelíbila podplacenímu přepravci (dodavatel mu nabidl úplatek výměnou za to, že nebude chtít časově nákladné testy, na které jsme neměli čas). A protože již nemělo cenu se snažit být na trhu před Vánocemi (kdo by nakupoval na Christmas Day a ještě k tomu úplně neznámou věc, že), nechali jsme zásilku plout po moři. To byla nejhorší část celého projektu. Hrozně to trvalo, pořád byly nějaké komplikace a já měla pocit, že když bych vezla zboží na trakaři, bude na skladě Amazonu dřív. První várku jsme naskladnili 9. února 2016, tedy zhruba 4 měsíce od rozhodnutí podnikat na Amazonu.

Jaké největší výzvy přináší tento typ podnikání?

Největší výzvou je pro mě pronikání do tajů podnikání za cizí peníze. S procesem výroby produktu přišly i další podnikatelské nápady, menší i větší. Na všechny je ale třeba kapitál, který momentálně nemám. A tak můžu počkat, až vydělám dostatek peněz a potom, možná někdy, se dostanu i k dalším plánům (s rizikem, že moje nápady už nebudou tak originální jako teď), nebo se naučit využívat moci peněz investorů, které čekají, až si je někdo vezme, využije pro financování svého nápadu a rozmnoží.

Jak se Vám daří v prodeji vlastního produktu?

Mám ráda, když se věci hýbou a jsou vidět výsledky. Takže začátek pro mě byl noční můrou. Čekat, až si recenzenti koupí produkt, než jim dorazí domů a než napíšou recenzi. A tenhle process nemoci nijak popohnat ani jinak ovlivnit. Přímo ovlivnit to nejde stále, ale teď, když už mám přes 20 recenzí a reklamu, můžu zkoušet různé strategie, které prodeje zvýší … nebo naopak. Momentálně jsme ve fázi, kdy se v Americe ustálujeme na pěti prodejích denně. S tímto musíme vystačit do naskladnění zboží, které je právě ve výrobě, a potom začneme cílit na 10 prodejů za den. V Anglii jsme na 2 produktech denně. Po naskladnění druhé várky budeme cílit na 5 prodejů. Těchto cílů chceme dosáhnout nejpozději do konce letních prázdnin.

Jaké plány máte s podnikáním do budoucna?

Plány máme veliké. Tato první zkušenost s Amazonem nám otevřela nejen oči, ale i mysl. Vytvořili jsme si šestiletku, takže víme, kde chceme být a jak toho dosáhnout. V současné chvíli pracujeme na rozšíření nabídky ke stávajícímu produktu a zároveň na produktu zcela novém.

Jestliže vše půjde podle plánu, a my víme, že ano, protože pro to uděláme vše, budeme 22.2.2022 finančně nezávislí.

Jak s odstupem času hodnotíte příležitost podnikání na Amazonu? Šla byste do toho znova?

Jak jsem se již zmiňovala, možnost podnikat na Amazonu nám otevřela oči. Dostali jsme se k informacím, knížkám a lidem, ke kterým bychom se asi jinak nedostali. Je velmi motivující, mít se s kým srovnat, s kým se poradit a koho požádat o pomoc. To vše bez soupeření a jakékoli závisti. A s každým dnem v tomto byznysu se dostávám k novým a novým informacím a příležitostem, které mne učí a posouvají kupředu.

Pokud bych se měla znovu rozhodnout, určitě bych šla do podnikání na Amazonu znovu. Ačkoli jsou mé děti ještě malé, žijí v prostředí podnikání, učí se filosofii majitelů firem, prodejů a peněz, které mohou změnit život nejen nám ale i dalším. A za pár měsíců, až bude největší část práce zamnou, už budu mít čas si s nimi hrát, psát úkoly a číst pohádky před spaním, což bych nemohla, pokud bych byla v práci od 8 do 17 a viděla je stěží hodinu denně.

Určitě bych šla do podnikání na Amazonu znovu
Počet hodnocení: 5
5