Inovace produktu

Inovace produktu

Při podnikání na Amazonu podle obchodního modelu vyučovaného v rámci kurzu Megabyznys, je několik kroků, které musíte bezpodmínečně učinit, aby všechno fungovalo jak má. Dneska se společně podívejme na jeden zapeklitý a pro mnoho lidí těžko překonatelný milník. Inovace produktu totiž může vaše prodeje posunout na úplně novou úroveň a je docela dobře možné, že správnou úpravou stávajícího produktu nejen vyděláte spoustu peněz, ale také hodně ušetříte na propagaci.

 

Čeho by se měla inovace týkat

 

Jde samozřejmě o to, změnit produkt k lepšímu, to je jasné. V poměrně velké konkurenci, kterou prodejní prostředí Amazonu oplývá, se nutně potřebujete vyčlenit z davu. Inovace by měla být ideálně vidět už na fotkách, které vložíte na svou prodejní stránku, nebo si dejte záležet popisem zlepšení, aby bylo každému kupujícímu hned jasné, že váš produkt je ten pravý.

 

Nemusím se asi příliš rozepisovat o tom, že každá inovace musí reflektovat potřeby zákazníka a vyřešit potíže, které způsobují stávající produkty na trhu. S faktickým provedením a výrobou už to může být složitější. Naštěstí máte k dispozici několik triků, které vám pomohou.

 

Jak vybrat tu správnou změnu

 

Zeptejte se zákazníků. Klientská komunita vám rozhodně poskytne důležité informace, pokud máte samozřejmě k dispozici slušný počet jejích členů. V rámci Amazonu se navíc nemusíte ani ptát. Pročítání a hodnocení recenzí (zvlášť těch záporných) vám prokáže neocenitelnou službu již při výběru produktu a ani při volbě inovace tomu nebude jinak. Zjistěte, co na stávajícím produktu zákazníky nejvíc otravuje a zapracujte na tom.

 

Sledujte zákazníky. Zní to stejně jako předchozí rada, ale stejné to není. Pokuste se sledovat zákazníky, kteří koupený produkt používají trochu jinak, než bylo myšleno. Není to tak snadné, jako čtení recenzí, ale že to jde, dokázala třeba firma Levi Strauss. Všímali si, kolik lidí si „upravuje“ nové džíny nožem a nůžkami a začali s výrobou kalhot, které vypadají, že se jimi před prodejem prohnalo stádo vzteklých koček. Dalším příkladem může být firma Heinz. Tam zjistili kolik lidí skladuje nádoby s omáčkami obráceně a začali je tak vyrábět. Náklady nevelké, účinek maximální. O to tu jde především.

 

Kombinujte. Je možné zkombinovat vámi vybraný produkt s něčím jiným, abyste rozšířili jeho funkci. Tohle už je dost specifický zákrok a lze přirozeně použít jen na některé výrobky. Jako příklad se hodí kufry na kolečkách, telefony s fotoaparátem a nebo nože s více a více funkcemi.

 

Eliminujte. Je na vašem vybraném produktu, nebo službě něco, co vyloženě překáží? Odstraňte to. Někdy může být i zeštíhlení přidanou hodnotou. Těchto případů moc není, ale přesto se může zadařit. Jde o to prověřit i tuhle možnost. Bývá nejlevnější.

 

Spolupracujte. Pokud nemáte dostatek vlastních nápadů, není lepší řešení, než najmout firmu, která to udělá za vás. Nebudete zbytečně ztrácet čas úvahami nad změnami a postarají se o to profesionálové. Pokud ale nechcete utratit moc peněz, jsou tu pořád vysoké školy s technickým, nebo designérským zaměřením. Je určitě mnoho studentů, kteří mají skvělé schopnosti a nevysoké požadavky.

 

Vyhlaste soutěž. Sociální sítě jsou parádním nástrojem k propagaci a získávání informací. Zkuste oslovit třeba své budoucí zákazníky s požadavkem na inovaci a dejte do soutěže nějakou cenu. Uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Uděláte tím zároveň důležitý marketingový tah, který stojí na zapojení veřejnosti do vašeho byznysu.

 

Kopírujte nápady. Nezní to sice moc pozitivně a berte to spíše v tom lehčím smyslu. Tedy, čerpejte inspiraci u konkurence, nebo u těch, kteří sice mají dobré nápady, ale neumí je realizovat.

 

Prověřte patenty. Pročítáním zadaných, nebo schválených patentů v oblasti vašeho podnikání můžete objevit netušené možnosti. Mnoho patentů zůstává nevyužito a dá se navázat spolupráce s jejich vlastníkem, nebo vás popisy vynálezů mohou inspirovat k vlastní tvorbě.

 

Najděte nové použití. Komplikované řešení, které se zřejmě případů podnikání na Amazonu týkat nebude, ale kdo ví. Jde o to, najít stávající produkt a využít ho v odlišném odvětví. Například společnost De Beers produkovala průmyslové diamanty k řezání a broušení a postupem času je začali aplikovat do snubních prstenů.

 

Cestujte v čase. Zatímco Steven Hawking tvrdí, že cestovat v čase se dá pouze směrem dopředu, vy to zkuste naopak. Podívejte se, které produkty „frčely“ v minulosti a zkuste se zamyslet, jestli není čas některý z nich vylepšit a vrátit zpět do oběhu. Máte šanci zahrát na notu nostalgie a otevřít prodejní kanál snů.

 

A to je zhruba vše. Existuje ještě mnoho možností, jak k inovacím přistupovat, ale věřím, že jsem shrnul ty důležité. Vyzkoušejte to, o čem jste nikdy nepřemýšleli a přesto je vám podvědomě sympatické. Mnoho pokusů lze udělat jen hypoteticky, nebo s minimálními náklady. Uvidíte prostě, co bude fungovat a toho se držte.

Inovace produktu
Počet hodnocení: 3
5