Jeff Bezos – příběh miliardáře, který stvořil největší e-shop světa

Jeff Bezos – příběh miliardáře, který stvořil největší e-shop světa

Podnikatel, průkopník elektronického obchodování a dle časopisu Forbes čtvrtý nejbohatší muž planety, který disponuje jměním ve výši 59,2 miliardy dolarů. To je Jeff Bezos, zakladatel a vlastník společnosti Amazon.com.

Technický talent

Jeff Bezos přišel na svět 12. ledna 1964 ve městě Albuquerque v americkém Novém Mexiku. Jeho mladí rodiče Jacklyn a Ted Jorgensen se ale už v prvním roce manželství rozvedli. Matka se pak provdala za kubánského imigranta Mikea Bezose, který Jeffa adoptoval.

Velmi záhy se u Jeffa Bezose projevila vášeň pro vědu a techniku.  Jako dítě si v doma v garáži vybudoval vlastní laboratoř a okolí domu vybavil lany, po kterých se pohybovaly různé elektrické mašinky.  Svůj zájem uskutečňoval i na texaském ranči svého dědečka, kde trávil letní prázdniny. Rozsáhlé pozemky pak v roce 2015 zdědil, aby se stal jedním z největších vlastníků půdy v Texasu.

Během studií na střední škole, kterou navštěvoval ve floridském Miami, kde tehdy rodina bydlela, absolvoval tréninkový vědecký program pro studenty na University of Florida a už tehdy tento středoškolský premiant získal za své nadání a píli ocenění. Na Princeton University, kde chtěl původně studovat fyziku, ale nakonec zvolil elektrotechniku a počítačovou vědu, patřil mezi nejaktivnější studenty a byl členem prestižních vědeckých spolků.

Z Wall Street do garáže

jeff_bezos

Po studiích Bezos pracoval v oboru počítačové vědy ve firmách sídlících na Wall Street. V jedné z nich – investiční společnosti D.E. Shaw – se ve svých 26 letech stal roku 1990 historicky nejmladším viceprezidentem. Právě zde se seznámil se svou budoucí  ženou MacKenzie, se kterou má dnes čtyři děti. Lukrativní post překvapivě v roce 1994 opustil a odstěhoval se do Seatllu.  Ve stejném roce začala pracovat na svém projektu – internetovém knihkupectví.  V počátku šlo o garážovou firmu a to doslova, protože Bezos svou kancelář na začátku skutečně umístil do své garáže a až později se s několika programátory přestěhovali do dvoupatrového domu. Na beta verzi stránky knihkupectví nejprve pozval tři stovky svých známých,  aby roku 1995 stránku Amazon.com spustil naostro.

Úspěch byl okamžitý – během prvního měsíce e-shop prodával knížky po celých Spojených státech a v dalších 45 zemích světa. Po dvou měsících prodeje dosáhly týdenních obratů ve výši 20 tisíc dolarů. Za reklamu v tisku přitom Bezos neutratit jediný cent.

S růstem prodejů se rozšiřovala nabídka. Už v roce 1998 Amazon.com kromě knih prodával například cédéčka, elektroniku, hračky, oblečení a podobně.  Obrat každoročně mnohonásobně stoupal – v roce 1995 to bylo 510 tisíc dolarů, roku 2011 ale už 17 miliard dolarů.

Neustálý růst

Jedním z projektů, kterým Amazon.com v roce 2007 významně rozšířil své služby, je prodej vlastní digitální čtečky Kindle, která uživatelům umožňuje kupovat, stahovat a číst knihy a navíc využívat úložiště na Amazonu. O čtyři roky později vstoupil Amazon.com na trhu tabletů, když vydal vlastní verzi Kindle Fire, o rok později pak vydal novou generaci Kindle Fire HD, která se stala přístupnější alternativou k  tehdejší jedničce na trhu, kterou byl Apple iPad.

S novinkami ale firma přichází prakticky neustále. Kupříkladu v prosinci 2013 Jeff Bezos představil experimentální projekt „Amazon Prime Air“, který při distribuci zboží sází na drony.  Bezos tvrdí, že v průběhu čtyř až pěti let se služba stane realitou. Ne všechny kroky, pro které se Bezos rozhodl, šly správným směrem. Za největší chybu, kterou mu kritici připisují, je považován vstup na trh smartphonů prostřednictví Fire Phone v roce 2014. Komerční úspěch byla ale nevalný a o rok později ho firma přestala prodávat.

Amazon otevřel vlastní filmová studia – prostor pro nezávislé filmaře, aby tam nahrávali vlastní scénáře či natočené filmy. Tvůrci tak mají šanci, že si jich úspěšná studia všimnou a natočí jejich filmy v profesionálních podmínkách.  Motivovat je navíc mají různé soutěže, které je odmění například za nejlepší scénáře a pak nebudou mít šanci setkat se se zástupci Warner Bros, který je partnerem Amazonu.  Amazon ale také produkuje vlastní filmy a seriály.

Projekty mimo Amazon

Čtvrtý nejbohatší muž planety ale samozřejmě investuje i do dalších projektů. Velkou pozornost vzbudil jeho vstup do médií, když v roce 2013 koupil slavný list The Washington Post. Bezos se věnuje také svým starším projektům. Jedním z nich je Blue Origin, start-up, který založil v roce 2000, ale do roku 2006 o něm nikdo nevědel. Nadšenec pro cestování do vesmíru, plánuje jejím prostřednictvím  umožnit lidem cestování do vesmíru.  Firma vyvinula raketu New Shepard a založila vesmírné testovací centrum v Texasu. Její první úspěšný let se uskutečnil 29. dubna 2015, kdy dosáhla výšky 93,5 kilometrů nad zemí.

Ze společností, do kterých Bezos v minulosti investoval, lze jmenovat například Google, Airbnb, Basecamp, Twitter nebo Uber a desítky dalších.  Realizuje se i na poli filantropie, byť podle kritiků výrazně méně než další „technologičtí miliardáři“ jako například Bill Gates a je kritizován za svůj údajně „nelidský“ přístup k zaměstnancům. Roku 2014 mu Mezinárodní odborová konfederace dokonce udělila titul Nejhoršího šéfa na světě.

Nicméně, Bezos například v roce 2012 přispěl  2,5 miliony dolarů  na konání referenda o manželství homosexuálů ve Washingtonu a zřídil několik neziskových projektů, které se většinou zabývají vědeckými výzkumy různého druhu.

Jeff Bezos – příběh miliardáře, který stvořil největší e-shop světa
Počet hodnocení: 4
5

2 thoughts on “Jeff Bezos – příběh miliardáře, který stvořil největší e-shop světa

  1. Ahoj Honzo, škoda, že jsi nezmínil rozsáhlou spolupráci JB s Elonem Muskem, nepřehlédnutelnou veličinou – resp. suverénní jedničkou – na poli technologických inovací a start-upů. A proč? Inu protože to jsou skutečně velcí a dlouholetí přátelé, a mají si velmi blízko i odborně. Jednoho bez druhého si jen těžko lze představit. Tak třeba příště. 🙂

    1. Ahoj Honzo, o Jeffovi a Elonovi by se daly psát celé knihy. A také nesmíme zapomenout na podnikatele Jacka Ma, zakladatele Alibaba.com. Určitě o nich zde na blogu ještě uslyšíme.

Comments are closed.