Prodáváte zboží do USA nebo zemí EU přes Amazon? Pohlídejte si povinnost registrace a odvodu daně

Prodáváte zboží do USA nebo zemí EU přes Amazon? Pohlídejte si povinnost registrace a odvodu daně

Řada tuzemských firem či živnostníků prodává své zboží či produkty do USA či zemí Evropské unie přes Amazon či obdobný distribuční kanál. V řadě případů se však k těmto obchodním aktivitám váže povinnost registrace a následného odvodu některé z daní do rozpočtu těchto zemí. Jak v takovém případě postupovat, či s jakými nejčastějšími úskalími se mohou prodávající setkat, popisuje Lukáš Moravec, odborný asistent na Katedře obchodu a financí České zemědělské univerzity v Praze a spolupracující lektor vzdělávací společnosti 1. VOX.

Jak dotyčná osoba zjistí, zda má, či potenciálně bude mít povinnost registrace a odvodu některé z daní v USA či v zemích EU. S jakými úskalími se v takovém případě bude muset vypořádat?

V zásadě vždy při prodeji svého zboží prostřednictvím Amazonu do jiné země by prodávající měl mít na mysli základní skutečnost, že povinnost registrace a odvodu daně v zahraničí může vzniknout. A obvykle dříve či později vznikne. Většinou povinnost registrace a odvodu vzniká ve vazbě například na limit obratu prodeje definovaný cílovým státem (DPH v EU) nebo ve vazbě na kombinaci umístění skladu Amazonu a lokace konečného zákazníka (tzv. nexus pro účely sales taxes v USA). Existuje základní penzum informací na diskusních fórech, kde lze dohledat informace i v češtině. Ale s ohledem na turbulentně se měnící podmínky v USA a připravované změny DPH v EU, bude nezbytné pro aktuální informace oslovit odborníka dané země, ať už přímo či přes svého účetního nebo vybraného daňového poradce.

Jak postupovat, když taková daňová povinnost klientovi skutečně vznikne?

Obvykle musí uživatel zahájit komunikaci s daňovou správou v příslušné zemi, ať už osobně či s využitím služeb prostředníka. Zároveň je nutné zdůraznit dva aspekty daňové problematiky. První je politické pozadí daňového systému, jež uživatele nutí ke sledování daňového vývoje a změn zákonů i přístupu země k plátcům daně v praxi. Nedávná daňová amnestie v USA, následovaná zpřísněním pravidel, je toho příkladem. Druhým aspektem jsou odlišnosti v pravidlech a přístupu jednotlivých zemí. Relativně malé odlišnosti v rámci EU k DPH a výrazné odlišností v přístupu jednotlivých zemí USA. V praxi to pak znamená, že každý vstup na nový trh by měl být podmíněn alespoň základním průzkumem lokálních daňových pravidel.

Jaká jsou specifika aplikace DPH či sales tax v kontextu využívání Amazonu?

Specifika DPH v kontextu využívání Amazonu spočívají v potenciálních povinnostech registrace k DPH v zahraničí a odvodové povinnosti v jiných státech. Některé z těchto povinností mohou být pro subjekty až překvapivé a týkají se větší či menší míře většinou uživatelů prodávajících prostřednictvím Amazonu, ale nikoli výlučně. V kontextu USA jsou pak některá nezbytná technická řešení odvodu sales tax v našem evropském chápání velice nestandardní.

Konkrétněji se principy daní z pohledu využívání Amazonu jako distribučního kanálu zabýváme s kolegy na semináři „Daňové konsekvence prodeje zboží na Amazonu s důrazem na specifické aspekty USA a EU“, který se bude konat 1. března 2018 v Praze.

Autor: 1. VOX a.s., Praha, 9. 2. 2018

Prodáváte zboží do USA nebo zemí EU přes Amazon? Pohlídejte si povinnost registrace a odvodu daně
Počet hodnocení: 5
4.4
Co dělat, když mi mizí recenze produktu na Amazonu?

Co dělat, když mi mizí recenze produktu na Amazonu?

Možná se vám už stalo, že vám u produktu zmizely třeba půl roku staré recenze. Nejste sami. Fóra a diskuze jsou plné prodejců, kterým se stalo to samé. Co se vlastně děje a proč Amazon maže recenze?

V článku, Co čeká prodejce na Amazonu v roce 2016, předpovídám profesionalizaci prodejců a také čistku ze strany Amazonu. Součástí této čistky je mazání „fejkových“ recenzí, které se aktuálně děje a do budoucna bude dál dít.

Abychom se měli čeho chytit, můžeme vycházet z pokynů pro vytváření zákaznických recenzí, které má Amazon přímo na svých stránkách. Doporučuji si tyto pokyny přečíst.

Často jsou prodejci sami proti sobě, protože tato jednoduchá pravidla nerespektují.

Všiml jsem si, že v Čechách a na Slovensku vznikají na sociálních sítích různé skupiny, kde si prodejci na Amazonu navzájem dávají recenze nebo je palcují.

Amazon přímo zakazuje, aby rodinní příslušníci, kamarádi, (organizované) skupiny a společnosti poskytovali zákaznické recenze na dané produkty.

Každý, kdo je členem těchto skupin a aktivně se zapojuje do psaní recenzí nebo jejich přijímání, riskuje v lepším případě jejich smazání. V tom horším blokaci prodejního účtu a zákaz prodeje.

Amazon je inteligentní platforma a dokáže snadno rozluštit, zda někde nevznikají nějaké vzorce, které se vymykají standardnímu chování.

Další šedou zónou je získávání recenzí výměnou za produkt zdarma, nebo se slevou.

Amazon tuto praktiku nezakazuje, avšak většina recenzí, které prodejcům zmizely, pocházely právě ze slevových kupónů.

Při rozdávání slevových kupónů na váš produkt, výměnou za recenzi, musíte jako prodejce jasně říkat, že vítáte jak pozitivní, tak i negativní odezvu na váš produkt.

Jako recenzent, pokud dostanete produkt zdarma, nebo se slevou, výměnou za recenzi, je třeba tuto skutečnost jasně a zřetelně zveřejnit. Nejlépe v textu samotné recenze.

recenze Amazon

Tato chybějící doložka v textu mohla mít za následek, že houfně mizely recenze u prodejců, kteří své produkty rozdali zdarma, nebo se slevou, k recenzování.

Doporučuji, abyste si zkopírovali a uložili každou recenzi, kterou na váš produkt dostanete. Zmizí-li z ničeho nic a vy nebudete vědět proč, napište e-mail do Amazonu a zeptejte se ho.

Sám Amazon na svých stránkách vyzývá:

If you think we got it wrong and removed a customer review that we shouldn’t have, please e-mail review-appeals@amazon.com and we will take another look.

Chcete-li na Amazonu z dlouhodobého hlediska uspět, hrajte podle jeho pravidel a starejte se nadstandardně o své zákazníky. Tato péče se vám mnohokrát vrátí.

Co dělat, když mi mizí recenze produktu na Amazonu?
Počet hodnocení: 6
5
Pinterest: Jak na placenou reklamu

Pinterest: Jak na placenou reklamu

O Pinterestu jste si už v minulém článku četli. Obecné informace bych dnes rád doplnil o povýšení vašeho profilu na tzv. „business účet“. Správci sítě Pinterest se rozhodli provést komerční upgrade v červnu minulého roku. Reagovali tak určitě na změny v sociálním prostředí Twitter.

Buyable Pins, neboli „nakupovací tlačíko“

To je jedna z těch nejdůležitějších změn. Tlačítko, které slouží k přímému nákupu, je neocenitelným nástrojem. Máte možnost potencionálního zákazníka zaujmout svým příspěvkem/fotkou a hned ho nasměrovat na prodejní stránku s konkrétním produktem. Jde totiž o čas. Jakmile se člověk, hledající na internetu inspiraci k nákupu, zarazí cestou na vaši prodejní stránku u nějakého jiného podnětu, je velká šance, že už k obchodu nedojde.

Nastavení business účtu

Není vlastně nic jednoduššího. Pinterest má uživatelsky velmi přívětivé prostředí a na tlačítko „Join as a business“ narazíte poměrně často. Stačí na něj kliknout a vyplnit standardní formulář, který při registraci používá téměř každá sociální síť. Nesmíte však na začátku podcenit 5 důležitých kroků, aby byl váš profil skutečně účinný. Pojďme se na ně podívat.

1. Profilový obrázek

Je dokázáno, že když se dva lidé poprvé potkají, zabere jim vzájemné hodnocení tři vteřiny. To stejné platí pro sociální sítě. Dbejte na to, aby váš profilový obrázek zaujmul přesně tu skupinu, na kterou máte v rámci vaší kampaně zacíleno. Je to první věc, kterou uvidí a budou se podle ní rozhodovat, zda pokračovat na vaše stránky, nebo se raději poohlédnout jinde.

2. Uživatelské jméno a název business účtu

Pamatujte na výběr a podporu vhodných klíčových slov. I Pinterest má svá kritéria hodnocení a stejně jako třeba v případě Googlu máte možnost vylepšovat svou pozici ve výsledcích vyhledávání. Klíčová slova musí mít samozřejmě vazbu na váš web a celou marketingovou kampaň.

3. Kolonka s popisem „O vás“

Máte k dispozici 160 znaků, které určitě využijte. Máte šanci budoucímu zákazníkovi vysvětlit v několika větách, proč by měl virtuálně následovat zrovna váš profil.

4. Podpora profilu

Potvrďte na svém Pinterest profilu i svou firemní, nebo produktovou webovou adresu. Nejenže získáte výhodu ve formě Pinterest Analytics (určitě se vám bude hodit detailní zhodnocení aktivity na vašem profilu), ale také dodáte vaší značce na důvěryhodnosti.

5. Ostatní účty

Zveřejňujte pravidelně příspěvky na Pinterestu i v ostatních sociálních sítích. Je to silná a prověřená taktika na zvýšení provozu. V každém případě budete vědět, že v této oblasti podnikáte ke svému zviditelnění maximum.

Placená reklama

A jsme u jádra věci, podíváme se, jak na placenou reklamu. Předchozí kroky vaše snažení rozhodně podporují. Pokud budete chtít propagaci opravdu raketově rozletět, má pro vás Pinterest připraveny tzv. „Promoted Pins“. Jak to funguje? Prostě nejdříve vyberete svůj nejlepší příspěvek, neboli Pin. Potvrdíte, na jakou cílovou skupinu se zaměříte. Rozhodnete se, zda chcete platit za zapojení, nebo za počet návštěv na vašem webu. A to důležité je, že sledujete od začátku kampaně, zda váš plán funguje. Sledovat provoz a směr toku na internetu je nutné, abyste věděli, do kterých akcí máte v budoucnu vkládat peníze a které jsou zbytečné.

Několik typů plateb za reklamu závěrem

PPC reklamapay per click, neboli platba za klik. Neplatí za zobrazování, ale až za proklik na reklamu. Jedná se o nejběžnější formu reklamy na internetu i na sociálních sítích.

CPM reklamacost per mille a jedná se o platbu za 1000 zobrazení reklamy. Je tu rozhodně vyšší riziko vyčerpání rozpočtu na reklamu. Je vhodná pro účely zvyšování povědomí o značce či výrobku jako pro přímou podporu prodeje.

CPE reklamacost per engagement, což v překladu znamená cena za zapojení. Prostřednictvím této formy reklamy se inzerují uživatelské příspěvky. Akce, které se účtují, jsou například proklik na odkaz v příspěvku, sdílení příspěvku, odpověď na příspěvek, atd.

CPF reklamacost per follower, neboli cena za následovníka. Za reklamu platíte až v případě, kdy se uživatel na základě reklamy stane odběratelem určitého účtu na sociální síti.

Pokud s aktivní propagací na internetu teprve začínáte, věřte, že není nic jednoduššího, než se zpočátku inspirovat. Najděte konkurenční společnosti, které se zabývají stejným odvětvím jako vy a mají na svém kontě velký počet sledujících. Podívejte se, jaké příspěvky nejčastěji používají a jak často něco zveřejňují. Velké firmy mají často k dispozici celá oddělení, která se zabývají novinkami v marketingu. Vám stačí sledovat a porovnávat výsledky jejich práce. Inspirovat se u úspěšných není hanbou. Je to efektivní a rychlá cesta k úspěchu.

Pinterest: Jak na placenou reklamu
Počet hodnocení: 3
5
Amazon produkt měsíce: Únor

Amazon produkt měsíce: Únor

Čas plyne opravdu rychle, je tu nový měsíc a s ním i pokračování našeho seriálu Amazon produkt měsíce. V tomto seriálu vybíráme každý měsíc jeden produkt, který přesně splňuje kritéria, podle kterých doporučujeme produkt na Amazonu vybírat. A dalším kritériem je samozřejmě BSR (Best Seller Ranking), který se odvíjí od počtu prodejů.

Pokud nevíte, jaký produkt jsme vybrali v lednu, můžete si přečíst minulý díl.

Amazon produkt měsíce: Únor

Leden byl ve znamení sportu, proto jsme se na dnešní misi vydali do oblasti, která bude možná blíže něžnému pohlaví. Jedná se o kategorii Baby.

Abychom byli přesní, tento produkt sice je na Amazonu nový, ale výrobce už tento nápad použil nesčetněkrát a vždy úspěšně.

Už nebudeme dál napínat, pro tento měsíc je Amazon produktem měsíce dudlík! Jak by však řekl klasik, není to obyčejný dudlík, je to takový dudlík s nápadem, zatraceně dobrým nápadem!

Podívejte se sami.

Proč se tak dobře prodává?

1. Každé mimino ho má

Ano, je to přesně takhle jednoduché. Dudlík je věc, kterou má každý malý človíček, a většina daleko víc kousků, než jeden. To znamená, že o ně byla poptávka daleko dříve, než tento prodejce přišel s nápadem připojit k němu plyšové zvířátko.

2. Inovace, kterou odmítne jen málokdo

Jak už jsme zmiňovali v prvním bodě, přidat na dudlík plyšáka je geniální myšlenka, která má celou řadu výhod. Prckové si ho oblíbí, a když mají dudlík v puse, můžou si s plyšákem hrát. A takovou chvilku odpočinku ocení určitě i rodiče. 🙂

3. Skvěle zvolená cílová skupina

Na první pohled se může zdát, že je tento bod hodně podobný prvnímu, ale rád bych se na to podíval z jiného úhlu. V prvním bodě jsme se zaměřovali hlavně na „uživatele“, ale jaká je reálná cílová skupina? Kdo vytáhne peníze z kapsy a dudlík zaplatí? Ano, máte pravdu, jsou to rodiče. A nejčastěji budoucí maminky.

A právě ženy ve věku cca od 25 do 50 let, jsou z naší zkušenosti nejlepší cílovou skupinou. Většinou už si vydělávají peníze a hodně nakupují – ať už věci například do domácnosti nebo pro radost. Proto dáváme i v tomto ohledu prodejci jedničku s hvězdičkou.

Jak by se dal produkt ještě vylepšit?

V minulém díle nebylo tak obtížné vylepšení vymyslet, protože sport je můj koníček a v této oblasti se pohybuji. Tady to bylo těžší, protože děti zatím nemám a zase tak často s nimi nepřijdu do styku (minimálně ne s těmi, které používají dudlík). Ale něco jsem dal dohromady a věřím, že se v komentářích podělíte o své nápady i vy.

1. Řetízek na přichycení dudlíku

Přidat na plyšáka odepínací plastový řetížek na přichycení, může být dobré a praktické vylepšení. Když by si dítě s dudlíkem hrálo třeba v postýlce, řetížek by šel odepnout, a když by se šlo ven, zase by se přidal. Tím by se vyřešil problém padání dudlíku na špinavou zem z kočárku, když ho dítě vyplivne a zároveň by řetízek nepřekážel, když by nebyl potřeba.

Co vy na to, maminky, líbilo by se vám takové vylepšení? 🙂

2. Balení po dvou kusech

Jak už jsme zmiňovali výše, většina dětí ma víc, než jeden dudlík. Takže prodávat dudlíky po dvou kusech za zvýhodněnou cenu, může být výhra pro všechny strany. Rodiče nemusí vymýšlet, zda koupí tučňáka nebo žirafu a prodejce za stejnou práci vydělá více peněz.

Pár slov závěrem

Produkt, který jsme dnes vybrali, má Best Seller Ranking kolem 200 v kategorii Baby. To je v překladu přes 100 prodejů denně! A teď si představte, že je na každém kusu marže 5 dolarů. To už je slušný příjem, že?

I na tomto jednoduchém produktu můžete vidět, že směr, který se učí studenti v kurzu Megabyznys, funguje a dají se tak vydělávat opravdu hodně slušné peníze. Takže pokud ještě váháte, zda na Amazonu začít prodávat, věříme, že vám tento seriál dodává inspiraci a odhlodlání to vyzkoušet.

Budeme moc rádi, když přidáte své návrhy na vylepšení produktu do komentářů a těšíme se na vás u dalšího dílu!

Amazon produkt měsíce: Únor
Počet hodnocení: 7
4
Tajemství poplatků Amazonu odhaleno

Tajemství poplatků Amazonu odhaleno

Podnikání na Amazonu se v našich končinách stává stále populárnějším. S narůstajícím počtem stoupenců tohoto obchodního modelu se také množí počet diskuzí ohledně poplatků, které si Amazon za své služby účtuje.

Je Amazon drahý?

Setkáte se i s názory, že je Amazon pro prodejce přemrštěně drahý. „15% provize z prodeje? Kde je prostor pro moji marži?“. To je námitka, která odradí nejednoho zájemce o prodej na Amazonu od dalších úvah.

Vše něco stojí, a i zde je potřeba si uvědomit, co si na Amazonu vlastně platíte. To nejdůležitější se dá shrnout do čtyř slov: platící a loajální zákazníky.

Amazon je na světě již více než dvacet let, což by se v prostředí internetu dalo přirovnat k podniku s více jak stoletou tradicí. Za tu dobu si Amazon vybudoval nepředstavitelně velký zákaznický kmen. A co víc – získal si srdce svých zákazníků.

V létě roku 2015 Amazon disponoval 294 miliony zákaznických účtů. Z toho více jak 40 milionů zákazníků je členem placeného zákaznického programu Amazon Prime.

To je tedy to, co Amazon prodejcům za provizi poskytuje. Být dobře viděn na Amazonu dnes znamená více, než mít prodejnu na nejfrekventovanější prodejní třídě. Znamená to dostat se do hledáčku hejna hladových piraní, připravených zakousnout se do všeho, co spadne na hladinu.

Nyní si představme, kolik námahy a finančních zdrojů by bylo potřeba, abychom si alespoň malé hejno takových piraní vychovali sami. A možná by to nebyly ani tak piraně, jako spíš hodně přežraní kapři samotáři. Ostřílení majitelé eshopů mi jistě dají za pravdu, když řeknu, že internet již dávno není místem nízko rostoucího ovoce.

FBA: efektivní outsourcing logistiky a zákaznické podpory

Další službou, kterou chytrý podnikatel na Amazonu využije, je FBA, neboli Fulfillment by Amazon. Jedná se o vysoce sofistikovaný systém logistiky a zákaznické podpory. Prodejce naskladní své produktu ve skladu FBA a Amazon se kompletně postará o vyřízení objednávek, dodávku zboží a zákaznický servis.

Prodejce tak vůbec nemusí sáhnout na své zboží a Amazon si strhne poplatky za tuto službu přímo z tržeb, které prodejci vygeneruje.

FBA navíc přináší další výhody. Objednávky realizované přes FBA kvalifikují prodejce pro:

 • Přístup k nejlukrativnějším zákazníkům Amazonu, členům placeného programu Amazon Prime
 • Dopravu zdarma při objednávce nad 35 USD pro zákazníka
 • Privilegovaný statut prodejce v některých kategoriích
 • Možnost dárkového balení produktů skladovaných přes FBA

Kolik mě prodej na Amazonu bude stát

Nyní si ukážeme, co prodej na Amazonu skutečně stojí. Pro přehlednost si poplatky Amazonu rozčleníme do několika skupin:

Měsíční poplatek za vedení prodejního účtu

Amazon nabízí dva typy prodejních účtů: individuální a profesionální. Vedení individuálního účtu je zdarma, ale je kompenzováno paušálním poplatkem za každý prodaný produkt, tzv. Per Item Fee, ve výši 0,99 USD.

Naproti tomu profesionální prodejní účet je zpoplatněn 39,99 USD měsíčně, ale neúčtuje se zde zmíněný poplatek Per Item Fee. Od 41 prodaných produktů měsícně se tedy v každém případě vyplatí mít profesionální účet (odhlédneme-li od dalších výhod, které tento typ účtu nabízí).

Provize z prodeje

Provize z prodeje, neboli Referral Fee, je poplatek, který si Amazon účtuje z každého prodeje, který přes něj uskutečníte. Je to poplatek za využití jejich portálu a zprostředkování zákazníka. V drtivé většině produktových kategorií činí tento poplatek 15% z prodejní ceny.

Poplatky FBA a změny v roce 2016

Následující poplatky Amazon účtuje prodejcům, kteří využívají služeb FBA. V případě, že prodejce rozesílá své produkty sám, tak mu tyto poplatky nejsou účtovány. Poplatky Amazon účtuje při uskutečnění prodeje. Kromě poplatku za skladování, který je účtován za každý měsíc, kdy je produkt na skladu.

Amazon v únoru 2016 mění strukturu těchto poplatků a my se tedy již zaměříme na tento nový ceník FBA.

Nejdříve určíme příslušný ceník

FBA rozlišuje několik kategorií, podle kterých se poplatky liší.

V první řadě musíme rozlišovat mezi kategorií Media (knihy, hudba, videa, DVD, počítačové hry a software) a Non-Media (vše ostatní).

Dále se ceník FBA liší dle rozměrové a hmotnostní kategorie. Amazon rozlišuje mezi tzv. Standard-Size produkty (maximální rozměry cca. 45 x 35 x 20 cm a maximální hmotnost 9 kg) a Oversize produkty. Tyto dvě kategorie se dále člení na několik podkategorií.

V kostce řečeno: čím je produkt menší a lehčí, tím jsou poplatky FBA nižší. Detailní ceník služby FBA naleznete přímo na stránkách Amazonu. My se nyní zaměříme na jednotlivé druhy poplatků v kategorii Non-Media.

Order Handling

Tento poplatek je účtován jednou na objednávku a činí 1 USD u Non-Media produktů. Jedná se o poplatek za zpracování objednávky.

Pick & Pack

Poplatek za „sběr“ produktu ve skladu a jeho zabalení. V kategorii Non-Media činí 1,06 USD za produkt (kromě oblečení, kde činí 1,46 USD).

Weight Handling

Tento poplatek se liší dle velikostní a hmotnostní kategorie produktu. U Standard-Size produktů s hmotností do 450 g činí 0,96 USD. S narůstajícími rozměry a hmotností tento poplatek stoupá.

Inventory Storage Fee

Měsíční poplatek za skladování produktů. Tento poplatek se odvíjí od objemu produktu a ročního období a je překvapivě nejnižší položkou (pokud dodržíme zásadu výběru malého produktu). Od ledna do září činí 19,07 USD za m3 a od října do prosince 25,42 USD za m3 u Standard-Size produktů.

U vhodně vybraného produktu bývá obrátkovost skladových zásob v průměru 1-2 měsíce, takže v kalkulaci zohledníme jednoměsíční skladování produktu.

Volitelné služby FBA a poplatky

Výše uvedené poplatky jsou účtovány u každého produktu, který naskladníme a prodáme přes FBA. Kromě toho si ale můžeme zvolit některé nadstandardní služby.

FBA Label Service

Tato služba pro nás zajistí oetiketování našich produktů čárovými kódy FNSKU, tak aby mohly být naskladněny ve skladech FBA. Poplatek činí 0,2 USD za produkt. Alternativně může etiketování nebo natištění kódu na obal provést výrobce produktu (dodavatel).

FBA Inventory Placement Service

Amazon má v rámci USA několik logistických center (skladů). Pro optimální obsloužení zákazníků vyžaduje Amazon po prodejci dodání produktu do několika z nich. Toto rozdělení zásilky produktů lze obejít pomocí služby FBA Inventory Placement. Za poplatek může prodejce své produkty dodat pouze do jednoho skladu FBA a Amazon si zajistí rozdělení dodávky sám. U Standard-Size produktů s hmotností do 450g činí tento poplatek 0,30 USD za produkt.

Názorná ukázka na konkrétním produktu

Jak vidíme, poplatky Amazonu jsou poměrně členité. Pro lepší představu si nyní ukážeme celkovou výši poplatků na konkrétním případu.

Uvažujme tedy, že prodáváme produkt z kategorie sport o rozměrech 20 x 15 x 3,8 cm, hmotností 500g a s prodejní cenou 24,90 USD, který dodáváme prostřednictvím FBA.

Poplatky v tomto případě jsou:

Amazon Referral Fee (provize z prodeje): 3,74 USD

Order Handling: 1 USD

Pick & Pack: 1,06 USD

Weight Handling: 1,95 USD

Monthly Storage Fee (měsíční skladovné): 0,02 USD

FBA Label Service Fee (volitelné etiketování produktu): 0,20 USD

Celkové náklady na jeden prodaný kus činí: 7,97 USD.

Nyní se přepneme z uvažování živnostníka, který vše dělá sám a svůj čas „jakoby nepočítá“, do uvažování strategického podnikatele, který vytváří podniky generující pozitivní cashflow.

Když zvážíme všechny výhody, které nám podnikání na Amazonu poskytuje, je využití tohoto prodejního kanálu a služby FBA ideální možností pro vybudování dlouhodobého ziskového podnikání nebo přinejmenším zvýšení odbytu ve stávající firmě.

Tip na závěr

Abychom se nemuseli složitě probírat ceníky FBA, Amazon pro nás připravil užitečného pomocníka, FBA Revenue Calculator. V něm si můžeme komfortně zjistit výši poplatků pro konkrétní produkt, který je již zalistován na Amazonu.

Vyhledejte si na Amazonu produkt, který svou kategorií, rozměry a hmotností nejvíce odpovídá produktu, který zamýšlíte na Amazonu prodávat. Tímto způsobem jednoduše zjistíte alespoň přibližnou výši poplatků, které za prodej svého produktu na Amazonu zaplatíte.

Tajemství poplatků Amazonu odhaleno
Počet hodnocení: 41
4.6
Pinterest: Zlatý důl pro prodej fyzických produktů

Pinterest: Zlatý důl pro prodej fyzických produktů

Poslední statistiky ukázaly, že Pinterest iniciuje více prodejů, než Facebook a oproti minulým letům je také výrazně více produktově zaměřen. Z výzkumu také vyplývá, že až 70% uživatelů Pinterestu využívá tento kanál k nákupní inspiraci. V tomto příspěvku se samozřejmě dozvíte, jak toho co nejlépe využít.

Co je to Pinterest

Nejraději mám přirovnání Pinterestu k virtuální inspirativní nástěnce. Ti, kdo už na nástěnku své nápady přišpendlují, ale vědí, že je to mnohem víc. Představte si, že brouzdáte internetem a narazíte na informaci, kterou nechcete zapomenout. Máte spoustu možností. Od těch nepohodlných, jako třeba, že sami sobě pošlete odkaz na stránky emailem a najdou se zřejmě i tací, kteří si stránku vytisknou (snad už jich není mnoho). Přes ty použitelné, ale stále málo praktické způsoby. Do těch samozřejmě patří záložky v prohlížeči, nebo tvorba vlastního seznamu. Kdo k téhle akci použije Pinterest, bude na tom zaručeně nejlépe.

Když to shrnu, tak Pinterest vám pomůže vytvořit vlastní kompilaci zájmů a inspirace. Je to opravdu, jako když přišpendlíte poznámku na nástěnku. S tím rozdílem, že z této nástěnky vám žádná informace na zem nespadne.

Jak na to?

Dříve bylo před vstupem na Pinterest potřeba požádat o pozvánku. To už tak není, a registrace na Pinterest je velmi jednoduchá. Stejným procesem projdete při registraci do jakékoliv sociální sítě. Prostě jen otevřete stránku Pinterestu, vyplníte údaje a je to. Na lištu svého prohlížeče pak ještě vložíte tlačítko „Pin it“, abyste měli možnost pohodlně přišpendlit každou zajímavou informaci.

Mohl bych teď detailně pokračovat o možnostech, které Pinterest nabízí běžným uživatelům. Vy ale chcete prodávat a prodej podporovat. Proto se podívejte na několik triků, které vám mohou zmíněnou podporu prodeje poskytnout.

Slevové kupóny

Jsou vyhledávanou a žádanou komoditou nejen na Pinterestu. K vytvoření kupónů je dobré využít služeb třetí strany. Jednou z mnoha možností jsou třeba stránky Wishpond. Obstarání kupónů touto formou má výhodu třeba v tom, že po zahájení kampaně máte v ruce detailní statistiku, která vám mimo jiné řekne, zda je kampaň úspěšná, zda jste oslovili tu správnou skupinu zákazníků a jestli má smysl kampaň opakovat. Na vašem Pinterest profilu si pak vytvoříte tzv. Coupon board a kupóny na ni přišpendlíte.

SEO

Při aktivním používání Pinterestu je potřeba myslet i na optimalizaci pro vyhledávače.

 • Pinterest vám umožní zvolit si URL adresu vašeho byznys účtu (pokud samozřejmě již není použitá), tak toho využijte. Zvolte si adresu, která bude jasně odrážet vaše podnikání a bude brát ohled na základní klíčová slova.
 • Klíčová slova také použijte v kategorii „About“, kde svůj byznys popíšete a to samé platí pro názvy jednotlivých „nástěnek“, které budete tvořit.
 • Smyslem by mělo být směrování provozu na vaše webové stránky, takže nezapomínejte vkládat link, který zákazníkům maximálně usnadní cestu.
 • V popiscích příspěvků používejte „hashtag“. Tedy tento znak # . Používají ho i ostatní sítě a pomáhá kategorizovat příspěvky podle slov, která hashtagem označíte.
 • Využijte naplno popis příspěvku. Znovu nezapomeňte, že na vhodně zvolených klíčových slovech záleží, kolik lidí z vaší cílové skupiny příspěvek uvidí.

Rich Pins

Tvůrci a správci Pinterestu samozřejmě sledují aktuální vývoj a rozmach této služby v oblasti obchodu a propagace. Proto zveřejňují nové nástroje se zaměřením na byznys. Jedním z nich jsou i „Rich Pins“. Dovolí vám vložit k příspěvku údaje navíc, jako třeba cenu, dostupnost zboží a nebo například složení výrobku. Jsou také ideálním prostředkem při zobrazování příspěvků na telefonech.

O přidělení nástroje Rich Pins musíte zažádat. Není to automatická služba a k jejímu získání musí vaše webová stránka obsahovat určité meta tagy. Nicméně určitě se vyplatí.

Soutěže

K tomu asi nemusím mnoho dodávat, že? Soutěže prostě fungují spolehlivě, ale je potřeba je dobře zkonstruovat.

Udělejte soutěž na Pinterestu:

 • Snadno přístupnou
 • Graficky přitažlivou
 • Příjemně ohodnocenou
 • Přístupnou z mobilních telefonů
 • a propagujte ji i přes Facebook, Twitter a váš web.

Tlačítko Pin it

Je jisté, že přidání tlačítka „Pin it“, tedy pobídky ke sdílení vašeho příspěvku na Pinterestu, má na prodeje neuvěřitelně pozitivní vliv. Dávejte tohle tlačítko k obrázkům a příspěvkům na vašem webu. Máte velkou naději, že návštěvníci vašich stránek vám zdarma pomohou s propagací. Záleží jen na vás, zda je obsah vašeho webu osloví. Určitě dávno víte, že obsah je tou hlavní komoditou, která prodá vaše produkty.

Závěrem

Pro využití Pinterestu pro obchodní účely se nemusíte dlouho rozmýšlet. 70 milionů uživatelů je pro vás už připraveno, využijte tipy z tohoto příspěvku, propagujte, sdílejte a prodávejte!

Pokud vás zajímá, jak na placenou reklamu na Pinteretu, přečtěte si další článek, ve kterém se jí zabýváme.

Pinterest: Zlatý důl pro prodej fyzických produktů
Počet hodnocení: 25
4.4
Amazon produkt měsíce: Leden

Amazon produkt měsíce: Leden

Máte chuť rozjet na Amazonu vlastní byznys, ale nevíte, jaký produkt vybrat? Jednou z možností je rozjet byznys s kávou, ale vydělat se dá i v dalších oblastech. A přesně k tomu bude sloužit produkt měsíce. Jedná se o seriál, ve kterém každý měsíc vybereme jeden nový produkt na Amazonu, ukážeme ho, popíšeme a řekneme si, proč se tak dobře prodává.

U výběru produktu je totiž třeba zapojit kreativitu, ale trošku jinde, než byste čekali.

Produkt měsíce určitě nebude sloužit k tomu, abyste ho do puntíku zkopírovali a založili na něm vlastní byznys, ale k pochopení směru, kterým máte při výběru produktu jít.

Abychom vám vše co nejvíce ulehčili, vždy u zvoleného produktu uvedeme, co by se ještě, podle našeho názoru, dalo vylepšit.

Amazon produkt měsíce: Leden

V historicky prvním dílu jsme zavítali do mé oblíbené kategorie Sports & Outdoors a vybrali produkt, který do puntíku odpovídá tomu, co o výběru produktu učíme.

Je to produkt, který se velmi dobře prodává, dokonce tak dobře, že Amazon koupil firmu od jednoho z prodejců, aby ho mohl prodávat sám. Tím produktem je vylepšený Ab roller, tedy „kolečko“ na cvičení břišních svalů. Podívat se na něj můžete zde.

Pokud se podíváte na Amazon Best Seller Rank, zjistíte, že se pohybuje mezi 100 a 200 ve své kategorii. To v překladu znamená, že se tohoto cca 2 měsíce starého produktu provádá kolem 70 kusů denně. Tomu říkám byznys!

Proč se tak dobře prodává?

1. Dobře zvolený produkt

Prodejce vybral produkt, po kterém už byla na Amazonu poptávka. Nevymýšlel nic nového a tak se nemusel bát, že by pro jeho produkt nebyl trh.

2. Dokonalé vylepšení

Když zadáte do vyhledávání na Amazonu klíčové slovo AB Roller, všimněte si, že je většina produktů v této kategorii úplně stejná. Přidáním dalších koleček tak prodejce produkt velmi dobře odlišil a přidal hodnotu pro zákazníky. Cvičení s klasickým „kolečkem“ totiž není vůbec snadné a přidaná kolečka ho začátečníkům velmi usnadní.

Odlišení také znamená větší návštěvnost listingu, takže v přenešeném slova smyslu i více prodejů.

3. Perfektní odhad trhu

V této kategorii je Best Sellerem Perfect Fitness Ab Carver Pro, tedy nejdražší produkt, který se odlišil ve zpracování. Je tedy zřejmé, že si zákazníci jsou ochotni připlatit za lepší kvalitu a vyšší efektivitu.

Z toho důvodu se náš prodejce zaměřil na produkt, který je kvalitnější a dražší, než většina ostatních. Strategie zvolená na jedničku s hvězdičkou!

Jak by se dal produkt ještě vylepšit?

1. Podložka pod kolena

Většina zákazníků začne s „kolečkem“ cvičit v kleče, než posílí střed těla. A to může být při častějším cvičení nepříjemné. Přidáním podložky tak můžete velmi jednoduše odlišit svůj produkt a dát zákazníkům ještě více hodnoty.

A očividně nejsme první, koho takové vylepšení napadlo!

2. Kurz

Natočte 30 denní kurz a dejte ho zákazníkům zdarma. Jistě ocení, když jim někdo pomůže v těžkých začátcích a ukáže, jak správně cvičit, aby měli co největší progres.

Je to pracnější a možná proto to ještě mnoho prodejců na Amazonu nedělá!

Věříme, že vám tento seriál pomůže ve výběru produktu a třeba i inspiruje k tomu, abyste na Amazonu rozjeli vlastní byznys.

Těšíme se na vás u dalšího dílu!

Amazon produkt měsíce: Leden
Počet hodnocení: 10
4.4
Cyber Monday a shrnutí čísel a novinek za rok 2015 na Amazonu

Cyber Monday a shrnutí čísel a novinek za rok 2015 na Amazonu

Cyber Monday a shrnutí čísel a novinek za rok 2015 na Amazonu

Cílem podnikatelů je samozřejmě co nejvíce prodávat. Proto marketingová oddělení stále pracují na tom, aby zákazníci více a více nakupovali. Jednou z povedených akcí v USA, která má za úkol spustit nákupní horečku, je Cyber Monday („kyber-pondělí“). Jedná se o první pondělí po Dni Díkuvzdání, kdy prodejci, podobně jako na Black Friday, zlevňují obrovské množství zboží.

Cyber Monday vymyslel viceprezident National Retail Federation Ellen Davis a premiéra tohoto nákupního svátku přišla 28. listopadu v roce 2005.

Zřejmě vás nepřekvapí, že si Američané akci velmi rychle oblíbili. Nejen v Česku platí, že milujeme slevy, i v Americe se díky nim trhají prodejní rekordy.

Jen na Amazonu se na Cyber Monday prodalo přes 23 milionů kusů produktů, což je o 40% více, než minulý rok. A prodejci měli žně!

Nárůst prodejů na Cyber Monday, ale není jediný „krok vpřed“, který Amazon v roce 2015 udělal. Pojďme se společně podívat na pár čísel a na novinky, které Amazon vypustil na trh v roce 2015.

Některá zajímává čísla a nadílku hodnotných tipů popsal Jan Furiš ve své předpovědi na rok 2016, kterou bych jako prodejce zařadil do seznamu povinné četby.

Co dalšího se událo v roce 2015 na Amazonu?

FBA a Sponsored Products

 • Amazon rozeslal více než 1 miliardu produktů pomocí služby FBA. To je přes 2.7 milionu produktů každý den v roce!
 • Prodejci, kteří využívají službu Fulfillment by Amazon, zaznamenali celosvětově růst v průměru o 50%.
 • V roce 2015 vzrostl počet prodejců, kteří propagují své produkty pomocí Sponsored Products (PPC reklama přímo na platformě Amazonu) o 100% a reklama prodejcům vygenerovala obrat přes 1.5 miliardy dolarů.

Vánoce a svátky

 • O Vánocích prodali prodejci na Amazonu celosvětově více než 80% všech produktů.
 • Počet objednávek, rozeslaných službou FBA, vzrostl oproti minulému roku o více než 60%.
 • Počet kliknutí na sponzorované reklamy vzrostl v USA o neuvěřitelných 200%.

Nové platformy = nové příležitosti

Amazon neotálel ani v rozšiřování svého portfolia obchodních platforem. V minulém roce rozjel hned čtyři nová tržiště a každé zaměřil na specifický okruh prodejců i zákazníků. Jaké platformy to jsou?

Amazon Handmade

Amazon Handmade umožňuje výrobcům a řemeslníkům nabízet své ručně vyrobené produkty přímo na Amazonu. Produktů se dá nabízet celá škála, od prstenů a šperků, po kuchyňské výrobky a nábytek.

Už nyní zde prodejci nabízí přes 200 000 výrobků a každý den přibývají tisíce dalších!

Amazon Home Services

Na Amazon Home Services najdete stovky profesionálů na jednom místě. Můžete si tak jednoduše najmout řemeslníka, uklízečku nebo automechanika. Velkou výhodou jsou zde recenze od lidí, kteří službu profesionála využili před vámi a také garance od Amazonu.

V rámci propagace nabízí Amazon za objednání první služby dárkovou poukázku na 20 dolarů.

Amazon Business

Prodáváte na Amazonu kancelářské potřeby a přemýšlíte, jak se dostat k firemním zákazníkům? Amazon Business je tou správnou cestou. Díky této nové platformě můžete být na očích obrovskému množství firem a jednoduše si nastavit množstevní slevy.

Amazon Exclusives

Amazon Exclusives je platforma, která zákazníkům umožňuje snadný přístup k novým inovativním produktům od více než 100 značek.

Značky, které se rozhodnou své produkty na Amazon Exclusives prodávat, získají od Amazonu velké množství výhod. Například správu účtu a propagaci.

Gigant myslel také na prodejce

 • V roce 2015 spustil Amazon Inventory Planning, nástroje, které pomáhají prodejcům lépe pracovat se zásobami zboží, které mají na skladě.
 • Reklamy Sponsored Products se nyní objevují i na prvních 3 místech ve vyhledávání, stejně jako u internetových vyhledávačů, a zobrazují se i při nakupování na mobilních zařízeních.

Vidíte, že Amazon opravdu nikdy nespí, stále neuvěřitelně roste a nepřestává překvapovat své zákazníky novinkami. A novinky pro zákazníky znamenají samozřejmě další příležitosti pro podnikatele. Takže se nemusíte bát, že by už na Amazonu nebylo místo pro zajímavé produkty, které si zákazníci oblíbí a vám vydělají velmi slušné peníze!

Cyber Monday a shrnutí čísel a novinek za rok 2015 na Amazonu
Počet hodnocení: 5
5