Prodáváte zboží do USA nebo zemí EU přes Amazon? Pohlídejte si povinnost registrace a odvodu daně

Prodáváte zboží do USA nebo zemí EU přes Amazon? Pohlídejte si povinnost registrace a odvodu daně

Řada tuzemských firem či živnostníků prodává své zboží či produkty do USA či zemí Evropské unie přes Amazon či obdobný distribuční kanál. V řadě případů se však k těmto obchodním aktivitám váže povinnost registrace a následného odvodu některé z daní do rozpočtu těchto zemí. Jak v takovém případě postupovat, či s jakými nejčastějšími úskalími se mohou prodávající setkat, popisuje Lukáš Moravec, odborný asistent na Katedře obchodu a financí České zemědělské univerzity v Praze a spolupracující lektor vzdělávací společnosti 1. VOX.

Jak dotyčná osoba zjistí, zda má, či potenciálně bude mít povinnost registrace a odvodu některé z daní v USA či v zemích EU. S jakými úskalími se v takovém případě bude muset vypořádat?

V zásadě vždy při prodeji svého zboží prostřednictvím Amazonu do jiné země by prodávající měl mít na mysli základní skutečnost, že povinnost registrace a odvodu daně v zahraničí může vzniknout. A obvykle dříve či později vznikne. Většinou povinnost registrace a odvodu vzniká ve vazbě například na limit obratu prodeje definovaný cílovým státem (DPH v EU) nebo ve vazbě na kombinaci umístění skladu Amazonu a lokace konečného zákazníka (tzv. nexus pro účely sales taxes v USA). Existuje základní penzum informací na diskusních fórech, kde lze dohledat informace i v češtině. Ale s ohledem na turbulentně se měnící podmínky v USA a připravované změny DPH v EU, bude nezbytné pro aktuální informace oslovit odborníka dané země, ať už přímo či přes svého účetního nebo vybraného daňového poradce.

Jak postupovat, když taková daňová povinnost klientovi skutečně vznikne?

Obvykle musí uživatel zahájit komunikaci s daňovou správou v příslušné zemi, ať už osobně či s využitím služeb prostředníka. Zároveň je nutné zdůraznit dva aspekty daňové problematiky. První je politické pozadí daňového systému, jež uživatele nutí ke sledování daňového vývoje a změn zákonů i přístupu země k plátcům daně v praxi. Nedávná daňová amnestie v USA, následovaná zpřísněním pravidel, je toho příkladem. Druhým aspektem jsou odlišnosti v pravidlech a přístupu jednotlivých zemí. Relativně malé odlišnosti v rámci EU k DPH a výrazné odlišností v přístupu jednotlivých zemí USA. V praxi to pak znamená, že každý vstup na nový trh by měl být podmíněn alespoň základním průzkumem lokálních daňových pravidel.

Jaká jsou specifika aplikace DPH či sales tax v kontextu využívání Amazonu?

Specifika DPH v kontextu využívání Amazonu spočívají v potenciálních povinnostech registrace k DPH v zahraničí a odvodové povinnosti v jiných státech. Některé z těchto povinností mohou být pro subjekty až překvapivé a týkají se větší či menší míře většinou uživatelů prodávajících prostřednictvím Amazonu, ale nikoli výlučně. V kontextu USA jsou pak některá nezbytná technická řešení odvodu sales tax v našem evropském chápání velice nestandardní.

Konkrétněji se principy daní z pohledu využívání Amazonu jako distribučního kanálu zabýváme s kolegy na semináři „Daňové konsekvence prodeje zboží na Amazonu s důrazem na specifické aspekty USA a EU“, který se bude konat 1. března 2018 v Praze.

Autor: 1. VOX a.s., Praha, 9. 2. 2018

Prodáváte zboží do USA nebo zemí EU přes Amazon? Pohlídejte si povinnost registrace a odvodu daně
Počet hodnocení: 5
4.4
Neprodáváte? Pár tipů jak to změnit!

Neprodáváte? Pár tipů jak to změnit!

Máte naskladněný váš produkt na Amazonu, získané první recenze, vytvořený první Sales Boost, ale pořád jste nezačali prodávat?

To je přesně téma, kterému bych se chtěl v tomto článku věnovat.

Říkáte si, že už jste udělali vše, ale pořád žádné prodeje?

Pro úspěšné podnikání na Amazonu je třeba dokonale znát svá čísla. Tím myslím práci se statistikami, které máte k dispozici ve vaší prodejní centrále.

Pro tento případ budeme potřebovat report, který se jmenuje „Detail Page Sales and Traffic“. Tento report najdeme v navigačním menu Reports -> Business Reports.

neprodáváte? sledujte statistiky a optimalizujte listing

Legenda k report:

ASIN: číslo vašeho produktu

Title: název vašeho produktu

SKU: skladové číslo vašeho produktu

Sessions: kolik lidí váš listing shlédlo

Sessions percentage: pokud máte více produktů, kolik procent z celkových shlédnutí tento produkt dělá

Page views: celkové zobrazení listingu

Page views percentage: stejné jako u Sessions percentage ale pro celkové zobrazení listingu

Buy box percentage: procento obsazení buy boxu

Units ordered: celkový počet prodaných produktů

Unit session percentage: konverze prodeje

Ordered product sales: obrat

Total Order Items: celkový počet objednávek

Nejdůležitější hodnota tohoto reportu je „Unit session percentage“, tedy prodejní konverze vašeho produktu. V našem příkladu to je 14,5 %.

Tak po lehce „technickém“ úvodu jdeme konečně na věc. Proč tedy můj produkt nemá takové prodeje jaké bych chtěl? Především je třeba si položit otázku: „Je můj listing pro zákazníka dostatečně zajímavý?“ Tuto otázku je neustále třeba mít před očima. Nejlépe to poznáme právě na hodnotě prodejní konverze. Jděte tedy do vaší prodejní centrály, vygenerujte si report podle návodu výše, a podívejte se jakou hodnotu vykazuje vaše konverze. Pokud číslo bude okolo 1 %, je jasné, že je potřeba zapracovat na kvalitě vašeho listingu, dříve než začnete přemýšlet o tom, kde všude ještě váš produkt propagovat. Ideální konverze je okolo 15 až 20 procent.

Podívejte se na váš listing a řekněte si, jestli byste na základě vašich fotek, které na listingu máte, váš produkt sami koupili. Dále se podívejte na podobné produkty ostatních prodejců, jak je prezentují. Pokud mají fotky zásadně lepší a přitažlivější, je třeba je ještě předčit.

Nejjednodušší je, zadat vaše hlavní klíčové slovo do vyhledávání na amazonu a výsledky přímo porovnat. Zaujme mezi výsledky váš listing nejvíce?

Dále zkuste zlepšit popis vašeho produktu a přidat více výhod, než jen čistě popis funkcí. Proč má zákazník koupit zrovna ten váš produkt?

Hned další důležitý tip jsou klíčová slova.

Používáte opravdu relevantní a kvalitní klíčová slova?

O tomto tématu nedávno vyšel na našem blogu článek, přečtěte si ho než se pustíte dál…

A ještě jedna rada ke klíčovým slovům, používejte opravdu nejvíce relevantní klíčová slova. Pokud je váš produkt například „zelená lampička na noční stolek“, není nejrelevantnější klíčové slovo „lampička“. Sice toto klíčové slovo bude mít určitě hodně vyhledávání, ale zákazník který hledá jen „lampičku“, bude hledat třeba lampičku na pracovní stůl. A jen malé procento z toho na první pohled kvalitního klíčového slova bude hledat lampičku na noční stolek.

Proto použijte alespoň „lampička na noční stolek“. To již zvýší šanci, že zákazník který hledá lampičku na noční stolek, bude chtít koupit zrovna tu vaši zelenou. Zkuste přemýšlet tímto způsobem při zadávání klíčových slov.

A další důležitý faktor je pozice ve vyhledávání

Na jaké stránce se zobrazíte, když zadáte vaše klíčové slovo? Nejste na první stránce?

Dokud se nedostanete na první nebo druhou stránku ve vyhledávání, je šance na přirozené prodeje pořád poměrně malá.

Pokud se vám to tedy ještě nepodařilo, neklesejte na mysli. Je potřeba rozdat pár kuponů, a hned se vaše pozice vylepší. Ale jen když sedí vaše konverze, viz výše, udrží se váš listing na vyšších pozicích ve vyhledávání. Tento proces prostě opakujte, dokud nebudete na první stránce ve vyhledávání.

Všechno je tak trochu o tom, jak moc jste ochotni věnovat se analýze vašich aktivit na Amazonu. Pořád je třeba kontrolovat konverzi, a místo ve vyhledávání. Pokud čísla nesedí, je třeba je opravit.

A samozřejmě je třeba mít zaplou reklamu na Amazonu. To, pokud je správná konverze, vaše prodeje podpoří také.

Neprodáváte? Pár tipů jak to změnit!
Počet hodnocení: 10
4.9
3 věci, které by měl prodejce na Amazonu dělat každý den

3 věci, které by měl prodejce na Amazonu dělat každý den

Stejně jako v jakémkoliv jiném podnikání, tak i tady jsou určité fáze, kterými si každý prodejce na Amazonu prochází. Na úplném začátku je to hlavně nutná potřeba najít správný produkt, výrobce a dostat jej na Amazon. Jakmile všechno tohle splníte, jste „tam“ a máte první prodeje, dostáváte se do fáze číslo dvě a to je denní rutina. Jak tedy vypadá takový ideální den na Amazonu?

1. Vytvořte dokonalý zákaznický servis

Na jednu stranu je to důležitý faktor, podle kterého jste jako prodejci na Amazonu hodnoceni, takže se o své zákazníky prostě musíte starat co nejlépe, na druhou stranu je to jeden z hlavních smyslů podnikání. Jste tady pro lidi, takže byste se o své zákazníky měli chtít starat i přirozeně sami od sebe.

Každý den tedy kontrolujte nové emailové zprávy a odpovídejte na dotazy zákazníků. Snažte se být zdvořilí a pokud je nějaký problém, tak vždy hned v první odpovědi nabídněte řešení. Odpovídejte ale také na případná negativní hodnocení, která na svůj produkt obdržíte a nabízejte zákazníkovi určité řešení jeho připomínek.

Na všechny zprávy odpovídejte vždy do 24 hodin. Nikdy ne déle!

Další místo, které si vyžaduje reakci, je pak v sekci Customer Questions & Answers, která se zobrazuje na vaší produktové stránce. Toto místo je zejména určené pro budoucí zákazníky, kterým mohou odpovědi pomoci v jejich rozhodování.

Pravidelně také kontrolujte Seller Feedback, kde vám lidé dávají zpětnou vazbu zejména na tři věci – rychlost doručení, zda obdrželi přesně to, co si objednali a na zákaznický servis (komunikaci). Pokud zde zákazník negativně ohodnotí něco jiného, napíše například, že se mu váš produkt nepoužívá dobře (dá recenzi), tak můžete nechat toto hodnocení smazat. Stejně tak můžete nechat smazat případný problém s doručením, protože pokud využíváte FBA program, tak Amazon přebírá zodpovědnost za tuto část byznysu.

TIP: Pokud chcete nechat nesouvisející Seller Feedback smazat, stačí kontaktovat podporu Amazonu a napsat jim, že se netýká jedné ze tří oblastí, na které tato zpětná vazba slouží. Například, že se jedná o recenzi produktu, nebo problém s doručením, za které, jako prodejce na Amazonu využívající službu FBA, nenesete zodpovědnost.

2. Udržujte stálé skladové zásoby

Nikdy by se nemělo stát, že nebudete mít produkt na Amazonu skladem. Ani si nechci představovat, co všechno by tohle způsobilo, proto plánujte své skladové zásoby velmi pečlivě.

Vytvořte si například jednoduchý excel, kam si budete pravidelně psát své prodeje a předpovídat, na jak dlouho vám skladové zásoby vydrží. Měli byste mít informace o tom, jak rychle jste pak schopni vyrobit další várku produktů a za jakou dobu ji můžete dopravit do skladu Amazonu. Tohle všechno je třeba brát v úvahu při plánování.

Vezměte také do úvahy marketingové akce, které máte naplánované a důležité prodejní dny, které se v USA odehrávají, kdy lze očekávat, že budou prodeje vyšší.

3. Staňte se marketingovým expertem

Jednou z dalších pravidelných činností je nepochybně marketing. Žádná firma na světě nefunguje jen tak, vždy je třeba se připomínat a být neustále v povědomí zákazníků. Marketing pak můžete dělat několika způsoby. Důležité je tyto způsoby sledovat a následně vyhodnocovat. Potřebujete mít nějaký systém, díky kterému jednoduše uděláte nějakou akci a sledujete, co se stane. Musíte vědět, co vám funguje a co ne.

Základní statistiky zjistíte přímo ve své prodejní centrále v menu Reports > Business Reports > Detail Page Sales and Traffic.

Další podrobné statistiky pak můžete zjistit při nastavení kampaní na facebooku nebo Google AdWords, kde také můžete vyhodnocovat jejich úspěšnost. Vždy vyhodnocujte a upravujte své aktivity podle dat, které získáte.

TIP: Jelikož na Amazonu nemáte vlastní děkovací stránku, je možné si marketingové kanály mimo Amazon měřit také pomocí affiliate odkazů. Amazon nezakazuje propagaci vlastních produktů přes affiliate odkazy, takže získáte navíc provizi z prodeje jako affiliate partner a ještě budete mít lepší přehled o výsledcích svých kampaní.

Do affiliate systému Amazonu se můžete přihlásit zde.

V rámci marketingu můžete dělat jednak změny na své produktové stránce – optimalizovat klíčová slova v názvu, odrážkách, popisu produktu a Search Tems, vylepšovat fotografie, ale také můžete dělat marketing mimo Amazon.

Kromě marketingových kampaní je důležité najít si jeden hlavní komunikační kanál, kde budete pravidelně tvořit obsah. Nezáleží na tom, zda budete mít jako hlavní kanál váš blog na webu, facebook, externí blog Tumblr, YouTube kanál nebo třeba Instagram. Zásadní je vůbec fakt, že jeden hlavní máte a o ten se pravidelně staráte.

S marketingem také souvisí sledování vašich pozic na jednotlivá klíčová slova. Pravidelně tak sledujte své pozice ve vyhledávání na Amazonu na ideálně 3 svá nejlepší klíčová slova. Opět platí, že své marketingové aktivity upravujete podle toho, jak se v tomto vyhledávání pohybujete.

Tyto věci by měl každý prodejce na Amazonu dělat denně. Uvidíte, že jakmile uděláte každý den kus práce na svém produktu, prodeje budou dlouhodobě přibývat.

Pokud vás zajímá, jak zvyšovat prodeje propagací na Amazonu i mimo něj, přečtěte si článek o Amazon PPC reklamě nebo novém hitu – sociální síti Pinterest.

3 věci, které by měl prodejce na Amazonu dělat každý den
Počet hodnocení: 15
4.7
3 největší chyby při zakládání listingu na Amazonu

3 největší chyby při zakládání listingu na Amazonu

Než sami od sebe poznáte dobře vytvořený listing (prodejní stránku produktu na Amazonu) a vyvarujete se tak zbytečných zdržení a pomalého nárůstu prodejů, je třeba jich desítky vytvořit. Pravdou ale je, že každý z nás chce prodávat hned. Nikdo přeci nechce čekat až konečně trefí to správné nastavení listingu a přijdou zasloužené prodeje.

Bohužel mám špatnou zprávu, pravděpodobně se tomu nevyhnete. Ale pokusím se v tomto článku vyzdvihnout 3 největší chyby, které se při zakládání listingu na Amazonu mohou stát, abyste měli jistotu, že jdete správným směrem a počet prodejů rostl rychleji.

Ještě bych chtěl také zmínit, jak jistě již každý ví, že Amazon pořád vylepšuje a mění parametry svého algoritmu, proto jsou informace v tomto článku aktuální právě teď.

Nesprávné používání klíčových slov

Již několikrát jsem zmiňoval, že Amazon není stejný jako Google. Především tedy pokud jde o klíčová slova. Na Googlu, byť tedy hodně sofistikovaně, funguje určité opakování klíčových slov a frází v textu. Na Amazonu ale klíčová slova není potřeba opakovat „donekonečna“. Hodně prodejců tomu stále přesně nerozumí a pořád narážím na listingy, které jsou plné opakovaných klíčových slov. Nejen že takový listing není moc zákaznicky přívětivý, ale navíc ani nepomůže v cestě za lepším rankingem.

Na Amazonu totiž platí: použij každé klíčové slovo jen jednou, nám to stačí.

To zahrnuje i sekci „search terms“ ve vaší prodejní centrále. Když máte klíčové slovo v nadpisu a třeba ve jménu vaší značky, nemusíte ho psát znovu do tabulky „search terms“. Zbytečně tím zabíráte místo pro klíčová slova, která by se dala použít pro zlepšení návštěvnosti vašeho listingu.

Můj poslední poznatek je, že do indexování pro vyhledávání v algoritmu A9 se popisek produktu a bullety moc nepočítají. Nejlépe mi fungovala klíčová slova v nadpisu, značce, jménu výrobce a tabulce „search terms“.

Jak si udělat analýzu klíčových slov, která vám přinese další prodeje, si můžete přečíst zde.

Ještě bych rád něco málo napsal právě k tabulce „search terms“. Když do jednotlivých políček napíšete vždy jen jedno, byť třeba složené, klíčové slovo, zůstane v řádku ještě místo. Momentálně lze vložit do jedné řádky 50 znaků. Zkusil jsem tedy, podle rady pár prodejců v Americe, změnit způsob, jakým jednotlivé řádky používám. Místo jednotlivých klíčových slov (tedy i těch složených), zadávám do řádků opravdu jen jednotlivá slova. Amazon prostě nepracuje s frází, ale jen se slovem.

Moje jednotlivé řádky teď tedy nemám vyplněné takto:

organic cat food

100% wholemeat cat food

fish cat food

cat food from the usa

quality cat food

… ale takto:

organic cat food 100% wholemeat fish from the

usa quality

Vidíte, že mám najednou, místo 5 plných řádků, ještě 3,5 volných. A to jen protože vím, že na Amazonu nepotřebuji donekonečna opakovat klíčová slova.

Tak ať ta návštěvnost jenom roste!

Nedostatečné odlišení vašeho produktu od ostatních

Zkuste se vžít do myšlení zákazníka na Amazonu. Představte si, že rádi pijete červené víno, ale vaše poslední sklenička na oblíbené červené se právě rozbila a chcete novou. Jdete tedy na Amazon a zadáte: red wine glasses. Jen pro zajímavost jsem tedy to samé udělal i já a tady je, co mi Amazon ukázal:

klíčové slovo Red wine glasses

Když jsem výsledky hledání procházel, většina nabídek byla velmi podobná. Jaký z těch nabídnutých produktů by vás jako zákazníka nejvíce oslovil? Odpověď nechám na vás, ale opravdu se vyplatí nad tím zamyslet. Vžívejte se do role zákazníka a podle toho váš listing upravte.

Jen pro inspiraci: zkuste použít trochu jiná, chytlavější slova než ostatní. Zkuste nafotit úplně jinou kompozici produktu, aby se co nejvíce odlišila od ostatních produktů. Nebo prostě opravdu zkuste vymyslet inovaci, kterou jiní nemají – to zaručuje úspěch.

Nezodpovězení otázky: Proč bych měl číst dál?

V dnešní době je na Amazonu v rámci prodejní strategie Private Label hodně velmi podobných produktů. Zodpovězení otázky „proč bych měl číst dál“, tedy často rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu produktu na Amazonu.

Když se vrátíme k předešlému bodu, zůstaneme v roli zákazníka na Amazonu, a představíme si, že výsledky vyhledávání procházíme a hledáme konkrétní produkt. Co jsou další faktory, které nás přimějí prostě číst dál, nebo v našem případě kliknout na nějaký konkrétní produkt a poté ho i koupit? Měl by to být samozřejmě ten Váš produkt. 🙂

Může to být třeba množství a kvalita recenzí, může to být i cena. Hodně záleží na kvalitních bulletech, které by neměly obsahovat jen výčet funkcí vašeho produktu, ale hlavně jeho přínosy. Nabízíte třeba množstevní slevu? Nabízíte garanci? Těch otázek je mnoho. Nejhlavnější ale je, abyste si tyto otázky kladli vy sami. Buďte vy sami svým nejlepším zákazníkem a přesvědčte sami sebe, že právě váš produkt je, ze všech ostatních ve vaší kategorii, ten nejlepší.

Vyčnívejte z řady a prodávejte víc než ostatní.

A když tyto 3 body pochopíte, přestanete plýtvat místem na klíčová slova a začnete vyčnívat z řady tím, že se dostatečně odlišíte od ostatních, začnete mít s vaším produktem úspěch.

Tak hodně štěstí.

Jakub

PS:

Zde je odkaz na pár tipů přímo od Amazonu:
https://sellercentral.amazon.com/gp/help/10471
(POZOR! Vyžaduje přihlášení do vaší prodejní centrály!)

3 největší chyby při zakládání listingu na Amazonu
Počet hodnocení: 11
5
Jak zvýšit prodeje pomocí správné analýzy klíčových slov 2. část

Jak zvýšit prodeje pomocí správné analýzy klíčových slov 2. část

V dnešním článku budeme pokračovat v analýze klíčových slov pro náš nový Amazon produkt. První díl, ve kterém vysvětlujeme, co je to klíčové slovo a k čemu je vlastně analýza klíčových slov dobrá, nejen pro prodej na Amazonu, si můžete přečíst zde.

V tomto díle se zaměříme přímo na jednotlivé zdroje klíčových slov a fráze si rozepíšeme do přehledné tabulky.

Jak pracovat s každým nalezeným klíčovým slovem?

Ještě než si ukážeme slíbené zdroje, řekneme si, jak si budeme každé klíčové slovo zapisovat. Abych vše vysvětloval na konkrétních příkladech, budu hledat vhodná klíčová slova pro water bottle – láhev na vodu.

Každé nalezené klíčové slovo si zapište do tabulky v Google dokumentu nebo excelu.

prodej na amazonu 1

Poté si otevřete MechantWords, do vyhledávání napište klíčové slovo, které jste našli a klikněte na Search. (Pokud nevíte, jak získat na MerchantWords neomezený počet dotazů a slevu na členství, přečtěte si úvodní článek.)

prodej na amazonu 2

Poté překlikněte na Highest search volume v pravém horním rohu, tím se vám vyhledávání srovná od nejvyhledávanějšího klíčového slova a počet vyhledávání si zapište do tabulky.

prodej na Amazonu 3

prodej na Amazonu 3 a půl

kw4

Jakmile máte hotovo, je třeba ještě zjistit, kolik lidí vyhledává produkt na Googlu. Otevřete si Google Adwords (případně se zdarma zaregistrujte, stačí mít účet na Googlu), klikněte na nástroje a z nabídky zvolte Plánovač klíčových slov.

prodej na Amazonu 5

Poté zvolte hned první možnost – Hledání klíčových slov pomocí sousloví, webu nebo kategorie.

prodej na Amazonu 6

Otevře se vám tabulka, ve které je nutné se podívat, jak máte nastavené cílení. Pokud budete mít zadanou Českou republiku jako stát a Češtinu jako jazyk, je třeba kliknout na „tužtičku“ vpravo a změnit je na Spojené státy americké a angličtinu (Českou republiku i čestinu odstraňte!). Takto by měla tabulka vypadat před tím, než zadáte první klíčové slovo.

prodej na Amazonu 7

 

Napište klíčové slovo do kolonky „Produkt nebo služba“ a klikněte na získat návrhy. Nyní překlikněte v polovině tabulky z „Návrhy reklamních sestav“ na „Návrhy klíčových slov“. Zobrazí se vám počet vyhledávání konkrétního klíčového slova, který si také zapíšete do tabulky.

prodej na Amazonu 8

prodej na Amazonu 9

A to je celé! Nemějte z toho strach, napsané to možná vypadá složitě, ale reálně je to jen pár kroků, které při pátem opakování ani nebudete vnímat.

Stejný proces budeme opakovat s každým klíčovým slovem, které najdeme.

Jak hledat klíčová slova, aneb zdroje klíčových slov pro prodej na Amazonu

MerchantWords

V minulém díle jsme si ukázali, jak hledat klíčová slova pomocí MerchantWords. Stačí zadat klíčové slovo do vyhledávání a vyjede vám seznam frází i s počtem vyhledávání. Jak už jsme zmiňovali, čísla s počtem vyhledávání nejsou přesná, ale slouží dobře k tomu, abychom rozlišili, která klíčová slova se vyhledávají více, a která méně.

Konkurence na Amazonu

Dalším způsobem, jak najít vyhledávaná klíčová slova, je od úspěšné konkurence. Doporučujeme zadat hlavní klíčové slovo (v mém případě water bottle) a projít prvních 3 až 5 konkurentů (čím více, tím lépe) na Amazonu. Klíčová slova hledejte v titulku, odrážkách (bullets) a také v popisku produktu.

prodej na Amazonu 10

U tohoto konkurenta jsme našli tato klíčová slova – tritan water bottle, BPA-Free water bottle a wide mouth water bottle.

Zapíšeme si je do tabulky a zadáme do MerchantWords a Google Adwords, podle návodu výše, abychom věděli, jak jsou vyhledávaná.

prodej na Amazonu 11

Jak vidíte klíčové slovo BPA-free jsem malinko upravil podle hledanosti.

Stejným způsobem můžete získat klíčová slova od dalších úspěšných konkurentů na první stránce.

Našeptávač na Amazonu

Otevřete si Amazon, zadejte do vyhledávače své hlavní klíčové slovo a stiskněte mezerník. Zobrazí se vám nabídka dalších klíčových slov.

prodej na Amazonu 12

Jakmile si zapíšete tato klíčová slova, můžete postupně projet celou klávesnici. Tedy přidat za klíčové slovo q, poté w, e, r, a tak dále, a výsledky si zaznamenávat.

Systém zapisování klíčových slov do tabulky zůstává stále stejný.

Google Adwords

Když zadáte jakékoliv klíčové slovo do Plánovače klíčových slov, stačí popojet na stránce níže a najdete jeho příbuzné varianty. Ty si jen opíšete, rovnou s počtem vyhledávání na Googlu, do tabulky a zadáte do MerchantWords.

prodej na Amazonu 13

Soovle

Soovle jsme zmiňovali už v úvodním článku, ale opakování je matka moudrosti. Je to platforma, do které zadáte klíčové slovo a nabídne vám další varianty, které lidé vyhledávají „na celém internetu“.

Podívejte se sami:

prodej na Amazonu 15

Soovle je super na nově nalezená klíčová slova. Jednoduše je do něj zadáte a na jedno nové klíčové slovo najdete například deset dalších.

Jak analýzu klíčových slov vyhodnotit?

Obecně platí, že čím obecnější klíčové slovo, tím má více vyhledavání, ale nižší konverzi na prodej. Konkrétně řečeno, pokud budete prodávat láhev na vodu pro děti, tak klíčové slovo water bottle hledá přes milion lidí podle MerchantWords, ale jsou to lidé, kteří nehledají jen láhve pro děti, ale také sportovní láhve, skleněné láhve, láhve s filtrem a podobně. Proto ze sta takových lidí, kteří přijdou na vaši prodejní stránku, nakoupí například jen 2 nebo 3 z nich.

Pokud stejný počet lidí přijde na vaši prodejní stránku po zadání klíčového slova water bottle for kids, bude počet prodejů daleko vyšší, protože je relevantní a každý z nich opravdu hledá láhev na vodu pro děti.

Vaším cílem tedy není soustředit se jen na vyhledávánost klíčových slov, ale také na jejich relevanci vzhledem k vašemu produktu. Podobný příklad s počtem vyhledávání a relevancí jsme uváděli i v úvodním článku.

Sám rád na začátku vybírám méně konkureční klíčová slova, která mají vyhledávanost v nižších desítkách tisíc a tím nižší konkurenci na Amazonu, a na ně se postupně snažím dostat na první stránku. Jakmile se mi to povede, najdu si v tabulce konkurenčnější klíčové slovo a zaměřím se na něj.

Najděte si i vy takové klíčové slovo pro váš produkt a dostaňte se na první stránku, získáte tak organické prodeje a v těch se ukrývá největší bohatství na Amazonu!

Jak zvýšit prodeje pomocí správné analýzy klíčových slov 2. část
Počet hodnocení: 9
4.7
Pinterest: Zlatý důl pro prodej fyzických produktů

Pinterest: Zlatý důl pro prodej fyzických produktů

Poslední statistiky ukázaly, že Pinterest iniciuje více prodejů, než Facebook a oproti minulým letům je také výrazně více produktově zaměřen. Z výzkumu také vyplývá, že až 70% uživatelů Pinterestu využívá tento kanál k nákupní inspiraci. V tomto příspěvku se samozřejmě dozvíte, jak toho co nejlépe využít.

Co je to Pinterest

Nejraději mám přirovnání Pinterestu k virtuální inspirativní nástěnce. Ti, kdo už na nástěnku své nápady přišpendlují, ale vědí, že je to mnohem víc. Představte si, že brouzdáte internetem a narazíte na informaci, kterou nechcete zapomenout. Máte spoustu možností. Od těch nepohodlných, jako třeba, že sami sobě pošlete odkaz na stránky emailem a najdou se zřejmě i tací, kteří si stránku vytisknou (snad už jich není mnoho). Přes ty použitelné, ale stále málo praktické způsoby. Do těch samozřejmě patří záložky v prohlížeči, nebo tvorba vlastního seznamu. Kdo k téhle akci použije Pinterest, bude na tom zaručeně nejlépe.

Když to shrnu, tak Pinterest vám pomůže vytvořit vlastní kompilaci zájmů a inspirace. Je to opravdu, jako když přišpendlíte poznámku na nástěnku. S tím rozdílem, že z této nástěnky vám žádná informace na zem nespadne.

Jak na to?

Dříve bylo před vstupem na Pinterest potřeba požádat o pozvánku. To už tak není, a registrace na Pinterest je velmi jednoduchá. Stejným procesem projdete při registraci do jakékoliv sociální sítě. Prostě jen otevřete stránku Pinterestu, vyplníte údaje a je to. Na lištu svého prohlížeče pak ještě vložíte tlačítko „Pin it“, abyste měli možnost pohodlně přišpendlit každou zajímavou informaci.

Mohl bych teď detailně pokračovat o možnostech, které Pinterest nabízí běžným uživatelům. Vy ale chcete prodávat a prodej podporovat. Proto se podívejte na několik triků, které vám mohou zmíněnou podporu prodeje poskytnout.

Slevové kupóny

Jsou vyhledávanou a žádanou komoditou nejen na Pinterestu. K vytvoření kupónů je dobré využít služeb třetí strany. Jednou z mnoha možností jsou třeba stránky Wishpond. Obstarání kupónů touto formou má výhodu třeba v tom, že po zahájení kampaně máte v ruce detailní statistiku, která vám mimo jiné řekne, zda je kampaň úspěšná, zda jste oslovili tu správnou skupinu zákazníků a jestli má smysl kampaň opakovat. Na vašem Pinterest profilu si pak vytvoříte tzv. Coupon board a kupóny na ni přišpendlíte.

SEO

Při aktivním používání Pinterestu je potřeba myslet i na optimalizaci pro vyhledávače.

  • Pinterest vám umožní zvolit si URL adresu vašeho byznys účtu (pokud samozřejmě již není použitá), tak toho využijte. Zvolte si adresu, která bude jasně odrážet vaše podnikání a bude brát ohled na základní klíčová slova.
  • Klíčová slova také použijte v kategorii „About“, kde svůj byznys popíšete a to samé platí pro názvy jednotlivých „nástěnek“, které budete tvořit.
  • Smyslem by mělo být směrování provozu na vaše webové stránky, takže nezapomínejte vkládat link, který zákazníkům maximálně usnadní cestu.
  • V popiscích příspěvků používejte „hashtag“. Tedy tento znak # . Používají ho i ostatní sítě a pomáhá kategorizovat příspěvky podle slov, která hashtagem označíte.
  • Využijte naplno popis příspěvku. Znovu nezapomeňte, že na vhodně zvolených klíčových slovech záleží, kolik lidí z vaší cílové skupiny příspěvek uvidí.

Rich Pins

Tvůrci a správci Pinterestu samozřejmě sledují aktuální vývoj a rozmach této služby v oblasti obchodu a propagace. Proto zveřejňují nové nástroje se zaměřením na byznys. Jedním z nich jsou i „Rich Pins“. Dovolí vám vložit k příspěvku údaje navíc, jako třeba cenu, dostupnost zboží a nebo například složení výrobku. Jsou také ideálním prostředkem při zobrazování příspěvků na telefonech.

O přidělení nástroje Rich Pins musíte zažádat. Není to automatická služba a k jejímu získání musí vaše webová stránka obsahovat určité meta tagy. Nicméně určitě se vyplatí.

Soutěže

K tomu asi nemusím mnoho dodávat, že? Soutěže prostě fungují spolehlivě, ale je potřeba je dobře zkonstruovat.

Udělejte soutěž na Pinterestu:

  • Snadno přístupnou
  • Graficky přitažlivou
  • Příjemně ohodnocenou
  • Přístupnou z mobilních telefonů
  • a propagujte ji i přes Facebook, Twitter a váš web.

Tlačítko Pin it

Je jisté, že přidání tlačítka „Pin it“, tedy pobídky ke sdílení vašeho příspěvku na Pinterestu, má na prodeje neuvěřitelně pozitivní vliv. Dávejte tohle tlačítko k obrázkům a příspěvkům na vašem webu. Máte velkou naději, že návštěvníci vašich stránek vám zdarma pomohou s propagací. Záleží jen na vás, zda je obsah vašeho webu osloví. Určitě dávno víte, že obsah je tou hlavní komoditou, která prodá vaše produkty.

Závěrem

Pro využití Pinterestu pro obchodní účely se nemusíte dlouho rozmýšlet. 70 milionů uživatelů je pro vás už připraveno, využijte tipy z tohoto příspěvku, propagujte, sdílejte a prodávejte!

Pokud vás zajímá, jak na placenou reklamu na Pinteretu, přečtěte si další článek, ve kterém se jí zabýváme.

Pinterest: Zlatý důl pro prodej fyzických produktů
Počet hodnocení: 25
4.4
Jak zvýšit prodeje pomocí správné analýzy klíčových slov 1. část

Jak zvýšit prodeje pomocí správné analýzy klíčových slov 1. část

Návod je poměrně obsáhlý, proto jsme se rozhodli ho rozdělit do dvou částí. Dnes se dozvíte, co je to analýza klíčových slov, proč je důležitá, co budeme potřebovat, abychom ji mohli provést a společně si najdeme první klíčová slova, abyste viděli, kolik potencionálních zákazníků už nyní hledá váš produkt na Amazonu.

V druhé části půjdeme více do hloubky, ukážeme si další strategie a řekneme si, jak s nalezenými klíčovými slovy pracovat.

Co je to analýza klíčových slov?

Analýza klíčových slov je základ, bez kterého se na internetu těžko obejdete. Jedná se o seznam frází, které vaši potencionální zákazníci zadávají do vyhledávačů, když si chtějí objednat produkt (nebo službu), který nabízíte.

I když na Amazonu, stejně jako u vyhledávačů, hraje roli více faktorů, stále platí, že pokud nebudete mít dané klíčově slovo uvedené na své produktové stránce, těžko vás po jeho zadání zákazník najde.

Pro lepší představu si vše uvedeme na konkrétním příkladu. Představte si, že prodáváte na Amazonu švihadla. Švihadlo je anglicky jump rope, vaším cílem tedy je, aby zákazník, po tom co zadá do vyhledávače na Amazonu frázi jump rope, narazil na váš produkt. A to nejlépe hned na prvním místě, protože tam je největší pravděpodobnost, že ho rozklikne.

Prvním krok je tedy zjistit, že zákazníci klíčové slovo jump rope vyhledávají a mít ho na své produktové stránce.

Pokud by každý produkt měl jen jedno klíčové slovo, analýza by nebyla potřeba, ale nemusíme si nic překládat do angličtiny, abychom zjistili, že je u každého produktu klíčových slov celá řada.

Například židle může být do jídelny, k pracovnímu stolu nebo do kavárny. A právě takové varianty v sobě skrývají celou řadu klíčových slov. Abychom věděli, jaká klíčová slová použít, je důležité mít jejich seznam – a s tím nám pomůže právě analýza klíčových slov.

Co k ní budeme potřebovat?

MerchantWords

MerchantWords je stránka, na které najdete klíčová slova, která na Amazonu zákazníci hledají. Počet vyhledávání neberte doslova, je nadsazený, ale pomůže nám rozlišit, která klíčová slova se vyhledávají, a která nikoliv.

V bezplatné verzi MerchantWords můžete vyhledat denně maximálně 5 výrazů a ukáže se jen prvních 5 výsledků na klíčové slovo.

Pokud potřebujete hledat více dotazů, což my určitě budeme, stačí se přihlásit do jejich newsletteru.

Amazon 1

Nevýhodou je, že stále uvidíte jen 5 prvních výsledků ve vyhledávání.

Analýza klíčových slov

Ty odkryjete jen tak, že si zaplatíte členství. Přes tento odkaz ho, místo za 30 dolarů měsíčně, získáte za 9 dolarů.

Pokud už máte vybraný produkt na Amazonu, doporučujeme do MerchantWords zainvestovat, návratnost je obrovská. V případě, že stále ještě vybíráte produkt, nebo přemýšlíte, zda začít, není to nutné.

Soovle

Soovle je portál, na kterém zdarma najdete varianty klíčových slov na různých vyhledávačích. Analýza klíčových slov na něm sice nestojí, ale občas zde najdete dobře vyhledávaná klíčová slova.

Amazon

Hlavním kanálem pro naše prodeje je Amazon, proto ho budeme, v kombinaci s MerchantWords, nejvíce používat.

Google a Google Adwords

Na prodejní stránku na Amazonu může přijít i návštěvník, který klíčová slova produktu zadal na Googlu. Proto je dobré mít přehled i o tomto vyhledávači. Navíc nám může dát i další tipy na dobrá klíčová slova.

Zapisování výsledků

K zapisování výsledků nám bohatě stačí obyčejný Excel, nebo Google dokument. Jednoduchá tabulka, ve které bude sloupec pro klíčové slovo, sloupec pro množství vyhledávání na Amazonu a sloupec pro vyhledávání na Googlu a je hotovo.

Začínáme ochutnávkou

Zadejte hlavní klíčové slovo do MerchanWords a klikněte na vyhledat. Hlavní klíčové slovo najdete v dokumentu, podle kterého jste vybírali produkt. Pokud ho ještě nemáte, doporučuji použít jakýkoliv slovník a přeložit si název produktu, který se vám líbí.

Jakmile klíčové slovo zadáte do MerchantWords, překlikněte vpravo nad tabulkou, u nápisu Sort, z (unsorted) na Highest search volume, díky tomu se vám nejvyhledávanější klíčová slova zobrazí nahoře a nemusíte je složitě hledat.

Amazon3

Platí, že čím obecnější klíčové slovo zadáte, tím více výsledků s větší hledaností a menší relevancí najdete. Pokud byste prodávali například tenisové míčky, při zadání dotazu ball najdete daleko více vyhledávaných výsledků, ale mezi nimi bude celá řada frází, které s vaším produktem nesouvisí, například basketbalový míč, volejbalový míč a podobně. Když do MerchantWords zadáte přímo tennis balls, výsledků bude méně, ale drtivá většina relevantních.

Nezáleží, jaké klíčové slovo na začátek použijete, já raději používám obecnější, abych dostal co nejvíce výsledků a až pak selektuji.

Poté slova z tabulky zkopírujete i s množstvím vyhledávání do svého dokumentu. Můžete buď vypisovat jen ta nejrelevantnější, což je méně práce, nebo všechna, která mají nad určité množství hledanosti, například nad 5 000 podle MerchantWords. Osobně vypisuji raději všechno, protože vím, že mi žádné dobré klíčové slovo neunikne a můžu je pak testovat – například v reklamách na Amazonu.

Hned tímto jednoduchým způsobem najdete poměrně velké množství klíčových slov – vašich potencionálních zákazíků. V druhém díle si rozdělíme způsoby hledání a popíšeme si, jak s každým nalezeným klíčovým slovem pracovat.

Pokračování si můžete přečíst zde.

Jak zvýšit prodeje pomocí správné analýzy klíčových slov 1. část
Počet hodnocení: 10
5
Jak optimalizovat produktovou stránku pro větší prodejnost

Jak optimalizovat produktovou stránku pro větší prodejnost

Jak optimalizovat produktovou stránku pro větší prodejnost

Na Amazonu jsou pro úspěch důležitá dvě kritéra – viditelnost a prodejnost. První znamená být vidět, tj. aby vás vůbec zákazníci při hledání produktů našli. Druhé je o prodejnosti, tedy jakmile vás najdou, tak aby si koupili právě váš produkt. V tomto článku najdete 6 kritérií, jak právě prodejnost zásadně zvýšit.

1. Způsob doručení produktu

Jedna z hlavních věcí, která zde rozhoduje, je způsob, jakým je produkt po objednání doručen zákazníkovi. Tady mohou být dva způsoby – buď je to tzv. Fulfilled by Merchant – odesílání produktu zajišťuje sám prodejce, nebo Fulfilled by Amazon, tedy že doručení zajišťuje samotný Amazon. Pokud chcete získat u zákazníka plusové body, tak využívejte tzv. FBA programu a nechte zboží doručit Amazonem, zákazníci tento způsob jasně preferují.

2. Cena produktu

Druhé kritérium je cena produktu. Zákazníci mají tendenci vybírat podle ceny, takže čím je nižší cena, tím pravděpodobněji provedou nákup. Na Amazonu totiž vypadají všechny produktové stránky v zásadě stejně. Musíte sjednotit fotky podle pravidel, máte velmi omezené možnosti použití titulků nebo popisu předmětu, proto je cena jedním z rozhodujících faktorů.

TIP: Podívejte se, jak se odlišit od konkurence v prvním díle seriálu Produkt měsíce. Díky vylepšením předáte zákazníkům více hodnoty a nemusíte vést s konkurencí cenovou válku.

3. Hodnocení prodejce

Pokud chcete být dobrý prodejce a úspěšně prodávat, tak musíte mít vysoký tzv. Seller Rating. Podle zkušeností je tato hranice stanovena na 90%. Následně už v zásadě nezáleží na tom, jaké to číslo mezi 90-100 procenty bude, ale je důležité být v tomto rozsahu. Prodejci s menším ratingem se nemají šanci dostat na přední místa – Amazon nízký rating bere velmi vážně. Stejně tak zákazníci.

Do hodnocení prodejce se mimo jiné počítá i včasné doručení produktu a vyřizování reklamací. Proto doporučujeme využívat FBA (Fulfillment by Amazon), který jsme rozebírali v prvním bodě. S FBA nemusíte řešit odesílání produktů ani reklamace a sbíráte kladná hodnocení od zákazníků bez práce.

4. Zpětná vazba prodejce

Čtvrté kritérium je zpětná vazba prodejce.  Zákazníci vám jako prodejcům mohou udělovat tzv. Seller Feedback. Zákazník ho může udělit od 3 do 90 dnů po nákupu. Sledují to pak další kupující a hodnotí, jak obchod proběhl. Pokud má některý prodejce špatný Feedback, tak samozřejmě není úplně žádaným obchodním partnerem.

5. Obsah prodejní stránky

Dalším důležitým kritériem, které rozhoduje o nákupu, jsou texty, které máte na své prodejní stránce – tedy hlavní nadpis, odrážky a popis produktu. Můžete to nějakým způsobem nastavit a časem to vylepšovat. Stejně jako vše v prodeji a marketingu, tak i zde doporučujeme experimentovat a optimalizovat.

TIP: Pokud budete optimalizovat prodejní stránku, dělejte to postupně, tedy vždy jednu změnu v jednu chvíli, abyste věděli, jaký má vliv na prodeje. Změňte například odrážky, týden vyčkejte a zapisujte si počet prodejů. Poté uvidíte, jak změna funguje.

Nikdy na své prodejní stránce neměňte dvě věci v jednu chvíli (například nadpis a popis produktu), nebudete vědět, která změna funguje, a která nikoliv!

6. Produktové hodnocení

Závěrem je také důležité pracovat na získávání pozitivních hodnocení produktů. Zákazníci velmi sledují hodnocení, které vám bylo uděleno a následují zkušenost, jakou měli zákazníci před nimi. Jako prodejci toto můžete ovlivnit a poskytovat velmi kvalitní zákaznický servis. Můžete si také připravit strategii na získávání hodnocení a zákazníky k tomuto kroku trochu „popostrčit“ např. kvalitní email marketingovou strategií.

Těchto 6 kritérií je třeba mít neustále na mysli. Nejen, že zlepší prodejnost vašeho produktu, ale jsou zásadní proto, abyste mohli na Amazonu vybudovat výdělečné podnikání.

V příštích článcích se zaměříme také na druhou klíčovou oblast – viditelnost. Podíváme se na klíčová slova, která jsou zásadní proto, aby vás zákazníci našli mezi konkurencí, a také na nejoblíbenější způsob propagace na Amazonu – Amazon Sponsored Products.

Jak optimalizovat produktovou stránku pro větší prodejnost
Počet hodnocení: 8
5