Jak předat grafikovi kvalitní zpětnou vazbu

Jak předat grafikovi kvalitní zpětnou vazbu

Jak předat grafikovi kvalitní zpětnou vazbu

 

Podívejme se v dnešním příspěvku znovu na problematiku zadávání a hodnocení zakázek grafikům. Při podnikání na Amazonu se tomu nevyhnete, snad jedině v případě, že budete design svého loga, obalu produktu, nebo webu tvořit sami. Vezmeme to ale dneska z druhé strany. Při většině projektů jsme zvyklí sledovat pouze svůj zájem a používat svůj styl komunikace. Je ale potřeba si uvědomit, že různé profese vyžadují odlišný přístup. Není snad nutné, absolvovat kvůli jednomu zadání kurz komunikace. Jde spíše o to, naladit se na způsob práce určitého dodavatele. Jen tak totiž můžete dosáhnout požadovaného výsledku rychle s tím, že bude skutečně odpovídat vaší představě.

 

Čím designér začíná

 

Každý správný grafik a návrhář vás bude urgovat, dokud mu neposkytnete konkrétní informaci o vaší cílové skupině. Je to vlastně vodítko i pro vás. Pokud designéra tenhle extra-důležitý údaj nebude zajímat, znamená to, že se nepohybuje v oblasti marketingu dostatečně dlouho, nebo svou práci prostě nedělá dobře.

 

Pořád se sice jedná o zadání grafické práce, ale v poměrně citlivé oblasti obchodu to znamená mnohem víc. Kvalitní designér s vámi bude diskutovat o určení cílové skupiny a bude se vás snažit oddělit od vašeho osobního pohledu na zakázku. Nejde totiž o vás, ale pouze a jenom o vaše zákazníky. Myslete na to při každém zadání a při každé zpětné vazbě, kterou budete dodavateli dávat.

 

Důležité ovšem je, myslet na své zákazníky již na počátku celého procesu. Každá změna zadání v průběhu zakázky jen zdržuje a může se zbytečně prodražit. Pozitivně proto můžete vnímat například designérovu připomínku k zadání typu: „Dobře, chápu, že nemáte rád zářivé barvy, ale mají to návštěvníci vašeho webu stejně?“

 

Otázka „Proč“

 

Nemějte designérovi vůbec za zlé, pokud bude na některý z vašich podnětů reagovat otázkou „Proč“. Taková situace může nastat například ve chvíli, kdy dostanete první designový náhled, a vaše připomínka bude znít: „Můžete tenhle komponent přesunout víc doprava?“ Grafik se má v té chvíli opravdu zeptat, proč. Zvlášť pokud ví, co dělá. Měl by vám být hned schopen říci, proč situoval určitou část loga, do toho konkrétního místa, nebo proč je nejvhodnější umístit lištu s rozcestníkem na vašem webu zrovna tam, kde ji navrhl.

 

Důvěřujte dodavateli, kterého jste vybrali. Nikoliv však slepě. Díky internetu máte možnost prověřit a posoudit jeho výsledky a také to, jak úspěšná jeho tvorba je. Nebojte se zkombinovat několik informačních kanálů. Najděte si výsledky designérovy tvorby, vyberte pár značek na kterých dělal a zjistěte, zda se výrobky s jeho logem dobře prodávají, nebo jestli se jím navržené webové stránky zobrazují na prvních stránkách vyhledávačů.

 

Poctivý tvůrce se snaží identifikovat problém

 

V případě, že grafikovi nepomůže prostá otázka „Proč“, měl by začít postupovat více „detektivně“. Na váš podnět typu: „Změňte modrou barvu za červenou a celé to posuňte dolů“, by měl reagovat zjišťováním, jaký problém tím chcete vyřešit. Z praxe se nejčastěji dostane k tomu, že se vám stávající postup prostě jenom nelíbí, což v rámci byznysu velkou váhu nemá.

 

Oproti tomu samozřejmě počítejte s tím, že designér nemůže být vševědoucí. Věřím, že váš argument třeba v tom smyslu, že modrá barva v logu příliš evokuje styl vašeho největšího konkurenta, přijme bez námitek a společně najdete vhodné řešení.

 

Nejvýhodněji investujete čas na začátku

 

Může se zdát, že při zadávání výroby loga, nebo jakékoliv jiné práce na designu, nebudete dělat nic jiného. Určitě víte, že to tak není, nicméně právě čas, který vložíte do zadání zakázky hned na začátku, se bude počítat dvojnásobně.

 

Neváhejte se s designérem, který na vaši poptávku reflektoval, osobně setkat. Skype, nebo Google hangout vám to samozřejmě umožní, i v případě, že je designér z jiné země, nebo kontinentu. Jak už jsem řekl, taková chvíle na začátku vám může v budoucnu ušetřit spoustu starostí. Designér bude mít možnost plně pochopit vše, co mu potřebujete sdělit a rovnou s vámi může probrat detaily zakázky. Znovu budete mít možnost odhadnout, jestli vám daný dodavatel bude vyhovovat a zda je z hlavy schopen hovořit například o posledních trendech v marketingu a podobně.

 

Rekapitulace v několika bodech

 • Zboží, nebo služby nebudete prodávat sobě, ale zákazníkům. Nechte vše designovat pro ně!

 • Designér, který se hodně ptá, má šanci na úspěch.

 • Známkou profesionality může být i to, že s vámi dodavatel nesouhlasí.

 • Dostanete pouze to, co do zakázky investujte!

 

 

Jak předat grafikovi kvalitní zpětnou vazbu
Počet hodnocení: 6
4.7
Rozhýbejte produkty v GIFech

Rozhýbejte produkty v GIFech

Asi všichni, kteří už na Amazonu své produkty prodávají, potvrdí, že propagace a aktivní marketing je snad více než nedílnou součástí podnikání. Doba, kdy se daly nalézt zlaté, samo-prodávací produkty je zřejmě pryč a nezbývá, než vložit o něco více času do prodejní podpory. Marketing na sociálních sítích je asi pro většinu z vás celkem běžnou záležitostí, přesto si dnes dovolím popsat jeden typ obsahu, se kterým se dají stále provádět docela zajímavé kousky. Jsou jím GIFy, neboli krátké smyčky, tvořené buď z fotografií, nebo přímo z videa. Představím vám několik možností jejich tvorby a také, jak je umístit na Facebook.

 

Co je to GIF

 

Úplný a přesný popis asi není nutný. Je ale dobré vědět, že GIF je grafický formát, stejně jako například JPEG a PNG. Má na webu hojné využití zvlášť proto, že umožňuje vytvářet jednoduché animace. To bude dneska náš cíl.

 

Věřím, že i pokud jste ještě nikdy GIF na Facebooku (lze samozřejmě použít i pro jiné sociální sítě) nesdíleli, jistě jste se s ním setkali. Jsou to ta krátká videa s nízkým rozlišením, která předvádí krátký příběh pořád dokola. Minimálně vlna s hledajícím Johnem Travoltou vás jistě neminula.

 

K čemu se GIF hodí

 

V našem případě k propagaci. Navíc k propagaci, při které hodně zapojíte vlastní představivost a tvořivost. Je přece jasné, že každé video musí mít nějaký příběh, aby zaujalo pozornost diváků. GIF není výjimkou. Budete tedy nejspíše tvořit a sdílet obsah přímo s produktem, nebo s vazbou na oblast ve které podnikáte. Nezapomeňte také, že do GIFů se dá dobře aplikovat i logo vaší firmy.

 

Máte několik možností jak vlastní GIF vyrobit.

 

 • Tvorba GIFu přímo z videa na Youtube. Široký výběr online nástrojů výrobu velmi zjednodušuje. Jako příklad vyberu třeba ten z makeagif.com Na úvodní stránce si zvolíte způsob, jakým chcete GIF vytvořit, tak jak to vidíte na následujícím obrázku.

Picture1

 

 

 

 

 

 

 

 

A další obrazovka vám již umožní vložit url videa z Youtube, ze kterého chcete GIF vytvořit, tak jak je to vidět na dalším obrázku.

Picture2

 

 

 

 

 

Pak už jen vyberete adresu videa, které chcete zpracovat a nezapomeňte, že v ideálním případě to bude vaše vlastní video. Je potřeba respektovat i vlastnická práva, nicméně v případě tvorby GIFů jsem se zatím nesetkal z jakoukoliv akcí ze strany vlastníka zpracovávaného materiálu.

 

Adresu tedy vložíte, kliknete na tlačítko „Load video“ a vymezíte přesný čas, respektive úsek videa, který chcete do GIFu přetvořit.

 

GIF se podle vašeho zadání vytvoří a už ho stačí jen sdílet. Hotovo!

 

 

 • Další možnost vám nabízí využití některého ze široké škály editorů videa. Po těch sáhnete ve chvíli, kdy budete chtít stavební materiál pro GIF nejprve upravit. To znamená, že se rozhodnete vložit do videa vlastní logo, nebo použít některý z přednastavených filtrů.

 

Po úpravě videa můžete postupovat buď tak, že hotové video vložíte na svůj youtube kanál a pak postupujete tak, jak je popsáno výše, nebo si zdarma stáhnete některý z programů na tvorbu GIFů do počítače a všechno provedete sami. Samostatné programy mají výhodu v tom, že vám umožní s materiálem detailněji pracovat a dosáhnout tak přesně toho výsledku, jaký požadujete. Navíc nebudete omezeni vloženým logem, které do GIFu vkládá většina online nástrojů. Osvědčil se mi například Zoner GIF Animátor, ale možností je opravdu mnoho.

 

 • snifJako poslední variantu ještě zmíním tvorbu GIFu přímo v telefonu. Za tímto účelem je k dispozici opět poměrně slušné množství aplikací. A je fakt, že i ty zdarma ke stažení mohou fungovat docela dobře. Vyzkoušel jsem aplikaci Giphy Cam pro IOS a nenarazil jsem na žádný problém, snad kromě omezení délkou. Výhody mobilních aplikací jsou asi jasné. Můžete tvořit a propagovat prakticky kdekoliv a třeba rovnou z čerstvě natočeného materiálu. To samé samozřejmě platí pro sdílení.

 

Tuto aplikaci jsem na zkoušku nevybral pouhou náhodou. Jde o to, že GIF nejde vložit na Facebook jen tak, jako je tomu třeba v případě obrázku. GIF musí být nejprve uložen na webu a sdílíte teprve jeho url adresu.

 

Můžete to provést tak, že GIFy ukládáte na své vlastní produktové stránky. Pokud si stránky sami nespravujete, nebo používáte jen nějakou jednodušší šablonu, může taková akce zbytečně zdržovat. V tom případě je lepší využít některé z úložišť, které je pro GIFy konstruované. Jedním z nich je právě web Giphy.com. Tam svou tvorbu vložíte, zkopírujete si patřičnou url adresu a tu zveřejníte na facebooku. GIF se bude přehrávat přímo na stránce, takže se v závěru nejedná o pouhý odkaz. Navíc je šance, že oslovíte více lidí právě tím, že váš GIF uvidí i mimo sociální sítě, třeba zrovna na Giphy.

q5

 

Možností, jak propagovat svůj byznys je skutečně mnoho a samozřejmě se vyplatí využít ty, za které nemusíte platit horentní sumy, nezaberou vám příliš času a budou mít velký dopad. Tvorba GIFů do téhle kategorie bezesporu patří a věřím, že jakmile vyberete kvalitní obsah a zapojíte svou představivost, tak nemůžete neuspět.

 

Ohodnotit
Amazon mění pravidla pro UPC kódy

Amazon mění pravidla pro UPC kódy

Ne všechny změny v rámci Amazonu jsou pro prodejce příznivé. Na všechny je ale třeba reagovat a přizpůsobit se jim.

Následující článek obsahuje informace o změnách v pravidlech, které Amazon provedl již začátkem letošního roku. Provedl je ale natolik nenápadně a v tichosti, že se do povědomí veřejnosti dostaly až v posledních dnech. Týkají se používání UPC kódů zakoupených od třetích stran – tedy těch kódů, pod kterými své produkty prodává naprostá většina obchodníků na Amazonu.

 

Na začátku je důležité pochopit, proč Amazon tohle nové opatření vůbec přijal. Celá akce je namířená proti obchodníkům, kteří neoprávněně zalistují a prodávají produkty cizích značek, nebo duplicitně uvedou na trh Amazonu „no-name“ produkt. Učiní tak tak samozřejmě pomocí nového UPC kódu. Amazon chce svůj katalog od takových prodejních stránek prostě vyčistit. Jde na to ale plošně a zásah se tedy týká i prodejců Private label produktů.

 

V minulosti bylo možné produkt zalistovat pod UPC kódem z databází třetích stran a nebyl s tím žádný problém. Kódy bylo možno získat velmi levně, případně zdarma, jako bonus k výukovým programům se zaměřením na prodej na Amazonu. Ani kurz Megabyznys nebyl výjimkou. Pravidla se však mění.

 

Amazon nyní, podle své nové směrnice, ověřuje, zda UPC kód určitého produktu skutečně odpovídá názvu značky. Ověření provádí v celosvětové databázi GS1. GS1 je společnost, která vlastní monopol na udílení unikátních UPC kódů a spravuje také rozsáhlý archiv. V tom je kromě číselného kódu uložen i název firmy. Není samozřejmě nic těžkého porovnat, zda se určitý kód s firmou shoduje, nebo ne. Kódy opatřené u třetích stran se shodovat nebudou, to je asi jasné.

 

Zdá se, že Amazon zatím neprovádí kontroly UPC kódů systematicky, ale zaměřuje se na nově zavedené zboží a na produkty, u kterých má podezření, že došlo k porušení směrnice o zalistování produktů cizích značek. Nicméně se nedá spoléhat na to, že k plošné kontrole v brzké době nedojde.

Postihy v případě nesouladu kódu a značky mohou být ve formě blokovaného listingu, nebo i celého prodejního účtu. Je tedy potřeba se nové výzvě postavit čelem a zareagovat.

 

První možností je, pokud samozřejmě prodáváte produkt s kódem od třetí strany, nechat vše, tak jak to je a doufat, že si Amazon vaší prodejní stránky nevšimne. Vzhledem k obrovskému množství prodávaného zboží je to celkem pravděpodobné, ale dlouhodobě stejně krátkozraké. Nemohu tuhle možnost doporučit, protože v případě, že vás Amazon přece jen odhalí, bude další nápravný postup již komplikovanější.

 

Další a také nejčistší variantou, je objednání UPC kódu přímo od společnosti GS1. Konkrétně na adrese www.gs1.org . Po registraci do celosvětové databáze bude záležet na tom, zda již máte svůj produkt na Amazonu v prodeji, nebo se na zalistování teprve chystáte. U druhé možnosti je to jednoduché, protože produkt prostě uvedete pod oficiálním UPC kódem z GS1. V prvním případě se pokusíte o změnu v listingu. U většiny produktů je totiž změna UPC kódu možná, aniž by došlo ke ztrátě důležitých informací a dosažených prodejních pozic. Pokud aktualizace možná není, musíte najít řešení s podporou prodeje na Amazonu. Výhodou zakoupení kódu od GS1 je jistota v unikátnosti a nevýhodu pak vyšší pořizovací cena a pravidelné roční poplatky.

 

Poslední možnost nabízí registrace značky do programu Amazon Brand Registry. Po registraci značky vám vzniká nárok na výjimku z povinnosti používání identifikace formou UPC kódu. Místo toho budete moci k identifikaci použít kód GCID (Global Catalog Identifier), který vám Amazon přidělí. O změnu v listingu opět požádáte o schválení prodejní podporu Amazonu.

 

Změna čárového kódu na zboží už tak velký problém není. Podle zavedených postupů je na obalu čárový UPC kód tak jako tak přelepen kódem FNSKU, případně tam figuruje už jenom ten. Změna UPC kódu na obalu u nové várky zboží, by neměla být u výrobce nijak náročná a nepočítám, že by vám za takovou akci vůbec něco účtoval.

 

Aby byl tento příspěvek kompletní, uvádím ještě několik důležitých odkazů:

 

Přesné znění směrnice Amazonu o UPC kódech.

Požadavky na používání UPC kódů v jednotlivých kategoriích.

Informace o výjimkách z povinnosti používání UPC.

 

Amazon mění pravidla pro UPC kódy
Počet hodnocení: 1
5
Jak správně vyplnit search terms, aby byl produkt na Amazonu víc vidět

Jak správně vyplnit search terms, aby byl produkt na Amazonu víc vidět

Jak správně vyplnit search terms? Jedna z častých otázek, na kterou hledají odpověď nejen začínající prodejci na Amazonu. Doba, kdy stačilo vyplnit na jeden řádek jedno relevantní klíčové slovo, je pryč. Search terms aktuálně nabízí mnohem víc možností, jak pracovat s klíčovými slovy, aby byl váš produkt na Amazonu co nejvíce vidět.

Jak používat search terms

Produkty na Amazonu můžete najít pouze přes vyhledávač na Amazonu, pokud obsahují ta klíčová slova, které do něj zadávají potencionální zákazníci. Abyste měli jistotu, že váš produkt bude vyjíždět na co nejvíce relevantních klíčových slov, musíte ho vybavit co nejvíce relevantními vyhledávacími výrazy (search terms). Vyhněte se však tzv. keyword stuffing, kdy skládáte za sebou např do titulku, bullet points nebo produktového popisku související klíčová slova v řadě za sebou. Tato taktika je zakázaná a navíc takto utvovřený text postrádá smysl pro samotného zákazníka. Možnost „vyřádit se“ na klíčových slovech dostáváte ve své seller central v záložce keywords, kam můžete vyplňovat relevantní search terms. Zde můžete vyplnit všechny ta klíčová slova, které se vám nevejdou do titulku a bullet points, příbuzná klíčová slova, synonyma a související výrazy.

preview-full-Snímek obrazovky 2016-06-02 v 15.00.21

 

Co je důležité?

Když se budete řídit několika pravidly, jak vyplňovat search terms, můžete si být jistí, že všechna klíčová slova budou rozeznána správně a že jste využili volná pole na maximum.

V search term máte k dispozici 5 polí, kde do každého můžete vyplnit až 1000 znaků. Vaším cílem by mělo být zaplnit co nejvíce volného místa relevantními klíčovými slovy. Amazon se dívá na těchto 5 polí jako na jednotný set klíčových slov, takže jejich pozici, pořadí nebo relativní vzdálenost od jednoho k druhému nemusíte řešit, protože je to v tomto případě irelevantní. Takže abyste pokryli různé kombinace klíčových slov (např. coffee arabica a whole bean coffee) není nutné již opakovat žádná klíčová slova dvakrát nebo i víckrát. Místo toho vyplňte do každého pole tolik unikátních klíčových slov, jak jen je to možné.

Můžete se také vyhnout opakování klíčových slov užitím slov s pomlčkou. Dvě slova spojená s pomlčkou pokrývají všechny možné kombinace a jednotlivá slova v jeden okamžik. Např. slovo anti-aging představuje anti, aging, anti-aging, anti aging a antiaging. Dále si nemusíte dělat starosti s jednotným a množným číslem, jejichž formy se počítají do search terms automaticky. Není zde také rozdílu mezi malými a velkými písmeny. Předložky se také nepočítají a tudíž je do search terms psát nemusíte. Vyhněte se také vykřičníkům a otazníkům, které do search terms nepatří. Jednotlivá slova mezi sebou neoddělujte čárkou, jen mezi nimi nechte jednu mezeru.

Příklad: Špatně vyplněné search terms

preview-full-Snímek obrazovky 2016-06-02 v 15.16.21

 

V prvním příkladě nejsou search terms využity optimálně, protože:

 • vyplněná platinová slova vám nijak nepomohou, protože mají efekt jen u platinových prodejců (jejich vyplnění vám nijak nuškodí, ale také nijak nepomůže)
 • jen jedno klíčové slovo bylo vyplněno do pole místo toho, aby byl využit celý potenciál 1000 znaků
 • klíčová slova byla opakována zbytečně:
  • night cream a cream byla opakována ve více kombinacích
  • anti-aging bylo opakováno ve dvou variantách (anti-aging a anti aging), i když jsou již obě dvě slova zastoupená ve tvaru s pomlčkou (anti-aging)
 • byla zde použita zbytečně předložka (skin cream for night)
 • byla zde použita klíčová slova s nízkou relevancí (cheap night cream)

 

Příklad: Správně vyplněné search terms

preview-full-Snímek obrazovky 2016-06-02 v 15.22.02

 

V tomto druhém případě jsou vyplněna klíčová slova optimálně, protože:

 • nepoužívají se zbytečně platinová klíčová slova
 • volné místo u search terms se co nejvíce zaplnilo
 • nedošlo k opakování klíčových slov
  • klíčová slova byla použita jen jednou
  • bylo použito klíčové slovo s pomlčkou a tím se pokryly všechny jeho možné varianty
 • vyvarovali jsme se předložek
 • nepoužili jsme irelevantní klíčová slova

V tomto případě jsme vyplnili klíčová slova podle pravidel Amazonu. Prostor je intenzivně využíván tak, že je v něm zahrnuto více klíčových slov a produkt night cream je tak otevřený pro mnoho dalších vyhledávacích dotazů. To bude mít za následek vyšší viditelnosti a vyšší množství kliknutí na produkt.

Jak správně vyplnit search terms, aby byl produkt na Amazonu víc vidět
Počet hodnocení: 7
4.4
7 marketingových trendů pro sociální sítě

7 marketingových trendů pro sociální sítě

V minulém roce zaznamenal marketing na sociálních sítích několik významných změn a některé z nich se evidentně neztratí ani letos. Abyste měli větší šanci udržet krok se svými konkurenty, připravili jsme pro vás malou nápovědu o sedmi bodech.

Video obsah

První polovina roku byla ve znamení vzrůstající obliby využití videa, jako velmi akční formy marketingového obsahu. Zjevně není důvod, aby tomu tak nebylo i nadále.

V rámci své marketingové kampaně můžete „zaměstnat“ tři hlavní typy videí.

Výukové video – Když vytváříte a prezentujete výukové video, neznamená to, že pouze vyučujete. Propagaci služby, nebo produktu do něj samozřejmě můžete zahrnout. Cílem je přiblížit určité téma veřejnosti, aniž by byl marketing prvoplánový a příliš zjevný. Do vyšší kvality videa (co do provedení a obsahu) se rozhodně se vyplatí investovat čas a prostředky. V případě tohoto typu příspěvků musí být totiž informace sdíleny přístupnou a zábavnou formou, aniž by ztrácely na hodnotě.

Vysvětlující video – Je tématicky blízko tomu výukovému, s tím rozdílem, že se využívá pro konkrétní návody. Ideální je například pro seznámení s produktem a jeho funkcemi. Ani v tomto případě se nemusí jednat o „čistou“ propagaci. Hodí se jak pro stávající zákazníky, tak i pro novou klientelu. Kvalitním popisem můžete navíc snížit počet zákazníků, kteří budou zakoupený produkt vracet z důvodu nesprávného používání, nebo kvůli tomu, že čekali po objednávce něco jiného, než dostali.

Zábavné video – Skvělá příležitost jak spojit zábavu, výuku a hojně sdílený obsah v jedno. Velké uplatnění zde najde animovaná tvorba, která navíc nemusí být v základu ani moc drahá. Tvorbě jednoduché animace se dá poměrně lehce naučit. Stačí mít vlohy k práci s počítačem a samozřejmě také nápad a představivost. Právě nápad je základním stavebním kamenem a pokud je skutečně dobrý, nemusí být výsledné umělecké ztvárnění nikterak komplikované. Velmi se osvědčuje prezentování krátkých snímků, které jsou tematicky spojené, případně na sebe navazují. Pusťte se nejprve do tvorby bez přímých vazeb na službu, či produkt. Uvidíte, že kvalitní námět bude vaši značku propagovat sám.

Placená reklama

V letošním roce bude placená reklama na sociálních sítích zřejmě naprostá nutnost. Jedním z důvodů je určitě to, že organický sociální dosah příspěvků – to je veškeré sdílení od vašich přátel a rodiny – nemá při propagaci zdaleka takový efekt, jako tomu bylo dříve.

Placená reklama vám umožní příspěvky přesně cílit na konkrétní skupinu a nemusíte se spoléhat pouze na organický dosah. Pokud například využíváte k propagaci Facebook, máte v rámci placené reklamy možnost oslovit skupinu lidí podle pohlaví, věku, přesné lokace a dalších specifik, což vám běžný způsob sdílení samozřejmě nabídnout nemůže.
„Sociální“ obchody

Analytici z předních internetových společností se shodují, že nákupy na sociálních sítích budou letos stále na vzestupu. Například zpráva společnosti MarketLive uvádí, že v polovině roku 2014 bylo možno marketingu na sociálních sítích přiřknout méně než 1% všech úspěšně uzavřených obchodů. Při porovnání této hodnoty s polovinou roku 2015, došlo k nárůstu o 151%.

K masivnímu rozvoji přispěl i fakt, že například na sociálních sítích Pinterest a Twitter, jsou k dispozici tzv. „Buy Buttons“, jejichž prostřednictvím může zákazník právě prohlížené zboží nakoupit, aniž by musel přes odkaz nejprve navštívit prodejní stránku. Tato tlačítka také rozhodně kladně přispívají ke konverzní míře, což je na Amazonu dost podstatná součást podpory prodeje.

Marketingová automatizace

Proč si práci nezjednodušit, když je k dispozici tolik nástrojů, které všechny opakující se akce udělají za vás. Navíc je možnost „najmout“ robota, který bude obsah sdílet na několika sociálních sítích najednou, což je neskutečně výhodné a samozřejmě také účinné.

Nezapomínejte také, že i emailové zprávy jsou formou sdílení. Automatické odesílání emailů není nic složitého, ani nákladného a existuje několik typů softwarů, uzpůsobených přímo pro prodej na Amazonu. Připravíte si prostě jednotlivé zprávy, zadáte podmínky, za kterých mají odejít a máte hotovo. V ušetřeném čase, a věřte že to není zanedbatelný podíl, se pak máte možnost věnovat individuálním zprávám, řešení konkrétních přímých dotazů a podobně.

Facebook

Oproti velké části odhadů, zůstává Facebook dominantním hráčem na poli internetového marketingu, ale přesto se v průběhu posledního roku odehrála zajímavá změna. Facebook zestárl. Jistě, logicky i sám o sobě, ale především z pohledu věku jeho aktivních uživatelů. Výsledná zpráva PEW Research, zaměřená na sociální sítě, uvádí, že 56% uživatelů internetu, kterým je 65 let a více, využívá Facebook. Zároveň společnost iStrategyLab podala zprávu o nejrychleji rostoucí skupině uživatelů Facebooku ve věku nad 55 let.

Pokud je tedy vaše cílová skupina věkově 55+, rozhodně Facebook nezanedbávejte.

Vyhledávání

I v případě vyhledávání informací je už možné zaznamenat určitý vývoj. Zatímco většina uživatelů stále využívá při pátrání po informacích a produktech internetové vyhledávače, skupina, která tuto tradiční cestu opouští neustále roste. Tito lidé začínají vyhledávat informace na sociálních sítích.

Důvodem je to, že mnoho z nich je unaveno výsledky vyhledávačů bohatých na text a jdou spíše po grafice a fotkách. Takové výsledky jsou na sociálních sítích samozřejmě mnohem pravděpodobnější.
Uživatelé ale nehledají jen popisy produktů a služeb ze strany výrobců a poskytovatelů. Chtějí také číst recenze, hodnocení a zkušenosti reálných spotřebitelů. Při posouzení hodnoty informací o produktu, jsou právě tohle ty nejcennější. Už přece možná víte, jak velkou váhu mají recenze produktů na Amazonu.

Ačkoliv doba vyhledávačů zdaleka nekončí, je pro malé podnikatele velmi důležité, aby obě cesty skloubili a ani jednu z nich nepodcenili.

Mobilní marketing

To není nic nového. O nutnosti optimalizace webu pro prohlížení na mobilních zařízeních jsme se v rámci našeho blogu zmiňovali již několikrát. Rozhodně to není úkon, který si můžete dovolit při tvorbě webu odložit na později.

Rok 2015 však jednu novinku v této oblasti přece jenom přinesl. Vyhledávání na mobilních zařízeních, alespoň podle statistik společnosti Google, poprvé předčilo vyhledávání na počítačích. Vzhledem k tomuto faktu, začal Googlu pomalu znevýhodňovat ty webové stránky, které optimalizaci pro mobilní zařízení nemají.

 

Dá se očekávat, že do konce letošního roku mnoho firem nasměruje velkou část marketingového úsilí právě na mobilní cestu. Rozhodně nezůstaňte pozadu!

 

7 marketingových trendů pro sociální sítě
Počet hodnocení: 1
5
Amazon – specialista na Klíčová slova

Amazon – specialista na Klíčová slova

Výběr té nejlepší sady klíčových slov ve vztahu k vašemu produktu, je pro nastartování a hlavně udržení slušného počtu prodejů na Amazonu životně důležitá součást marketingové strategie. Sázka na tu správnou kartu v podobě nejvhodnějších slov způsobí, že se odkaz na prodejní stránku vašeho produktu bude zobrazovat hned na začátku výsledků relevantních vyhledávání a ještě můžete ušetřit spoustu peněz, které byste jinak vynakládali na reklamní kampaně cílené jen odhadem. A aby to nebyla sázka naslepo, podíváme se dnes na nástroje, které vám při výběru pomohou.

 

Obtížná část celého procesu, je právě volba vhodného nástroje na určování klíčových slov.

I přesto, že mnoho externích nástrojů a generátorů klíčových slov je na velmi slušné úrovni, dostaneme se k nim za chvíli, neposkytnou inzerentovi základní data, podle kterých by byl schopen celou kampaň fundovaně organizovat.

 

To je důvod, proč doporučujeme využití „Search term report“ pro sponzorované produkty z prodejní centrály jako primární zdroj pro výběr klíčových slov.

 

Služby, které v oblasti klíčových slov poskytuje třetí strana, mohou spolehlivě přinést do kampaně neocenitelnou hodnotu, ale měli byste je využívat především jako doplňkové nástroje k datům z tzv. „Sponsored Products“ na Amazonu.

 

Tím hlavním důvodem k využívání výše uvedeného nástroje, je samozřejmě fakt, že výstup získáte z reálných dat sbíraných přímo od zákazníků. Nejedná se tedy o teoretický odhad počtu vyhledávání. Tohle jsou informace o tom, co lidé skutečně na Amazonu hledají.

 

Vliv „Search Term Report“ u sponzorovaných produktů.

 1. krok: Organizace katalogové kampaně

 

Prvním krokem při hledání nejlepších klíčových slov, je na Amazonu nastavení tzv. „General Catalog Campaign“ u sponzorovaných produktů.

 

Záběr bude na všechny produkty, bez ohledu na to, zda se bude jednat  o jeden, nebo tisíc SKU kódů. Z katalogu zahrnutého do kampaně potřebujete dostat vše, abyste mohli s jistotu rozhodnout, jaká slova a slovní spojení zákazníci při vyhledávání zboží používají.

 

Cílem vašeho snažení je samozřejmě objevení klíčových slov a vyhledávacích termínů, na které se vám v kampani nejvíce vyplatí přihazovat prostředky.

 

Seller Term Report“ je umístěn v prodejní centrále v sekci „Advertising Reports“. Přesná cesta je: Seller Central> Advertising Reports> Search Term Report

 

Je škoda, že na konci loňského roku Amazon updatoval reporty a od té doby již není možné zjistit, jaký konkrétní produkt je propojen s určitým vyhledávacím výrazem. V minulosti tento report ukazoval v návaznosti ke konkrétnímu produktu i informace jako: míru zájmu,  počet kliků a prodejů u každého zadaného klíčového slova, nebo výrazu.

 

Dnes je to tak, že prodejci sice v reportu vidí, že určitý termín si v oblasti míry konverzí vede skutečně dobře, ale již nezjistí, který produkt má na dané klíčové slovo největší vazbu. A pokud si kladete otázku, jestli poslední změnu Amazon udělal schválně, aby prodejcům jejich snažení při tvorbě kampaní ztížil, tak odpověď zní: Bohužel, ano…

 

Důvodem jsou zřejmě vyšší náklady na kampaň, kterým se při omezeném přístupu k informacím mnoho inzerentů nevyhne.

 

Doporučujeme tvorbu kampaně pouze s jedním SKU na každou reklamní skupinu. V praxi to tedy může znamenat, že pokud máte tisíc SKU, vytvoříte tisíc skupin. Pomocí této strategie mohou prodejci znovu přičíst úspěch určitého slova ke konkrétnímu produktu.

 

Toto řešení má přímý dopad na strategii přihazování prostředků a na celkový úspěch kampaně.

 

 1. krok: Sklizeň klíčových slov

 

Doporučená délka trvání spuštěného reportu je minimálně sedm dní. Záleží na provozu, který očekáváte. Cílem je získání takového objemu dat, abyste mohli s jistotou určit, které termíny jsou pro vaši kampaň nejvhodnější. Jakmile shromáždíte dostatek dat, přistoupíte k samotnému výběru.

 

Jaká funkce určí, který termín je silný?

Nejprve vám pomůže filtrování všech výstupních dat pomocí excelu. Report bude obsahovat několik typů sestav a vás budou nejvíce zajímat tyto:

 

Order numbers – Celkový počet proměněných objednávek podle klíčového slova a SKU.

Product Sales – Celkový počet prodejů podle klíčového slova a SKU.

Clicks – Celkový počet kliknutí podle klíčového slova a SKU.

 

Tip: Když dojde na výběr klíčových slov, nemá sestava „Impressions“ zdaleka takovou hodnotu, jako tři výše uvedené.

 

Pokročilejší úpravou kampaně je také využití třech typů shody klíčových slov. Umožní vám to jemněji „vytvarovat“ kampaň, aby se chovala přesně podle vašich představ. Platí stejná pravidla jako v případě vylučujících klíčových slov.

 

Volná shoda – Způsob, který zajistí velký počet zobrazení reklamy. Termín, který použije zákazník k hledání, může k aktivaci shody obsahovat všechny části klíčového slova (spíše tedy slov) a nebo jejich synonyma a jakémkoliv pořadí.

 

Shoda fráze – Vyhledávání musí v tomto případě ke shodě obsahovat přesnou frázi, nebo sled slov. Oproti volné shodě je to samozřejmě více omezující a výsledkem je zobrazení vaší reklamy na relevantnějších místech.

 

Přesná shoda – Tady je to asi celkem jasné. Aby se reklama zobrazila, musí být do vyhledávače zadáno klíčové přesně tak, jak je uvedeno v nastavení. Navíc je ale aktivní i okruh těch úplně nejbližších variací. Jedná se o nejvíce omezující typ, ale zároveň máte šanci dosáhnout nejvyšší relevance.

 

V případě, že na Amazonu tvoříte klíčové slovo v oblasti „Campaign manager“, musíte specifikovat i typ shody. U existujícího klíčového slova se typ shody nedá měnit, ale pro jedno klíčové slovo můžete zadat různé typy shody.

 

 1. krok: Manuální nastavení kampaně

Jakmile identifikujete klíčová slova (vysoký počet prokliků, objednávek a prodejů), bude vaším dalším krokem tvorba „Manual Campaigns“ přidáním SKU s nabídkou ke každému klíčovému slovu.

 

Je potřeba mít na paměti, že „sběr“ klíčových slov je proces průběžný a ne jednou a dost. Nechte reporty stále v běhu, abyste neprošvihli nové a měnící se trendy. Sezónnost produktu a vyhledávání je jedna věc, ale pak také fungují těžko identifikovatelné zvraty v prodejích a vyhledáváních. Reporty vám je pomohou odhalit.

 

Doporučený počet klíčových slov pro kampaň je zhruba 25 – 40. Důvodem je to, že potřebujete začít s větším počtem slov a termínů, ale zase ne tak vysokým, aby se náklady na kampaň vymkly kontrole.

 

Pokud použijete slov příliš málo, nebude kampaň generovat dostatečný provoz a je samozřejmě k ničemu. Výše uvedený počet je odzkoušený.

 

Doplňkové nástroje na hledání klíčových slov

Jak jsem se zmínil na začátku, k Amazonu je potřeba doplnit informaci o další nástrojích, které vám pomohou na cestě za klíčovými slovy. Pokud uvažujeme o kampaních, hodí se níže popsané nástroje spíše na širší záběr, než na precizní cílení, ale i tak by bylo škoda je nezmínit.

 

AMZ Tracker

 • Jedná se jeden z prvních vyhledávačů klíčových slov na Amazonu. A je rozhodně velice dobře fungující.

 

 • Pokud zadáte do vyhledávání klíčové slovo, nebo jeho část, horní řádky výsledku jsou většinou ty s největším objemem. Další pokračují podle abecedy.

 

Merchant Words

 • Umožnuje vám zúžit výběr i podle určité kategorie zboží na Amazonu.
 • Výsledky obsahují i informaci o kategorii, do které vyhledávaný výraz spadá nejčastěji. Je to položka „Dominant Categories“.
 • Generuje odhady měsíčního počtu vyhledávání určitého slova.
 • Pokud chcete více než 5 top výsledků, musíte svůj účet upgradovat.

 

Google Keyword Planner

 • Nástroj je dostupný zdarma.
 • Výstupní data neodhalí již žádný krok a záměr, kromě počtu vyhledávání.
 • Hledání (zájem o koupi a informativní vyhledávání) jsou sloučeny do jednoho výsledku.
 • Můžete ho využít pouze k doplnění informací, protože se jedná o výsledky vyhledávače Google a ty se mohou od Amazonu značně lišit.

 

Víte, že aktivní a účinná reklamní kampaň musí být vždy výsledkem spojení několika faktorů a vstupů. To neplatí samozřejmě jen pro Amazon, ale právě na Amazonu máte k dispozici mnoho užitečných možností, jak se k takovým kvalitním podkladům dostat.

 

Amazon – specialista na Klíčová slova
Počet hodnocení: 2
5
Jak využít Vylučující Klíčová Slova na Amazonu

Jak využít Vylučující Klíčová Slova na Amazonu

Těm „obyčejným“ klíčovým slovům se v rámci #MEGABYZNYSU věnujeme poměrně detailně. Není se čemu divit. V rámci vyhledávače Amazonu je to jedno z těch nejpodstatnějších kritérií. Na správně zvolených klíčových slovech tedy závisí samozřejmě to, na jaké výsledkové stránce váš produkt zákazníci uvidí. Dneska se ovšem zaměříme na to, jak zacházet s klíčovými slovy z opačného pólu. Přesně identifikovat klíčová slova, která by měla na vaši prodejní kampaň negativní dopad, je totiž skoro stejně důležité.

 

Vylučující klíčová slova pomáhají prodejci pročistit nejasnosti v cílové skupině a zkvalitnit cílení v rámci tzv. „Sponsored products“ kampaní.

 

Vylučující klíčová slova umožňují prodejcům dosáhnout větší efektivity. Dopad jejich „činnosti“ pocítíte u nižších nákladů na prodej a vyšší návratnosti investic. Jde o to, že každý dolar, který pak vynaložíte na propagační kampaň na Amazonu, bude daleko lépe využit a přinese mnohem více obchodů, než když na záporná klíčová slova zapomenete.

 

Jak vylučující klíčová slova poznat?

Oproti kladným (nebo chcete-li, relevantním) klíčovým slovům, která se vyznačují vysokou mírou prokliku, nebo konverze, mají vylučující klíčová slova slušný objem vyhledávání a nízkou míru prokliku a konverze. Míra prokliku je poměr mezi celkovým počtem zobrazení internetové reklamy a počtem prokliků na ni vyjádřen v procentech. Je to jedno z vyjádření efektivity reklamy.

 

Jde samozřejmě o to, že generování vysokého počtu prokliků znamená vyšší cenu, kterou za reklamu zaplatíme. V takovém případě musíte mít jistotu, že prokliky budou končit nákupem zboží. Když vámi zvolená klíčová slova nejsou relevantní k prodávanému zboží, tak objem kliknutí také nasbíráte, ale tím, že na konci nebude uzavřený obchod, ale pouze otrávený zákazník, který se dostal ke zboží, které nehledal, budete platit za reklamu a investice se vám nevrátí.

 

Cílem při určování obou druhů klíčových slov je samozřejmě fáze, kdy přesně víte, do jakých klíčových slov se vám vyplatí vložit peníze. To je asi jasné. Jak to ale vypadá v praxi?

 

 1. příklad: Vyloučení „slabých“ termínů pro vyhledávání

Sledování průběhu a výsledků jakékoliv kampaně je nesmírně důležité. Vylučující slova musíte co nejdříve identifikovat a vyloučit je, abyste se zbavili zbytečných nákladů.

 

Konkrétním příkladem může být třeba prodejce hraček, který svou kampaň na Amazonu založil na klíčovém slově „cool stuff“. Z celkových 350 kliknutí za 60 dní vzešla nulová konverze a bylo potřeba kampaň přehodnotit.

 

 1. příklad: Vylepšení produktového cílení

Vylučující klíčová slova můžete využít i při zkvalitňování a upřesnění cílení a k vyloučení málo relevantních termínů, nebo termínů, které nechcete se svým produktem, nebo značkou spojovat.

 

Využijete prostě kampaň s použitím vylučujících klíčových slov, aby se reklama nezobrazovala zákazníkům s nízkou konverzí, nebo těm, kteří vyhledávají termíny u kterých nechcete, aby byly spojovány s vaší značkou.

 

Navíc můžete vylučující klíčová slova využít k „přelívání“ určitých typů vyhledávání z jedné kampaně do druhé podle toho, jaké zboží má podle našeho rozhodnutí zákazník vidět.

 

Jako příklad uvedu třeba prodejce, který má dvě běžící kampaně a produkty, které lze najít pod souhrnným názvem „lyžařské boty“.

 

 1. kampaň – Automatická s cílením na relevanci dat.
 2. kampaň – Manuální s použitím klíčových slov se širokým záběrem.

 

Potencionální zákazník tedy hledá na Amazonu lyžařskou obuv. Prodejce má možnost využít v kampani záporná klíčová slova jako třeba: rukavice, zimní bunda a další outdoorové zimní produkty, aby odčerpal nerelevantní vyhledávací termíny, protože víme, že v tomto případě zákazník hledá lyžařskou obuv. Využitím vylučujících klíčových slov, odstraníte nerelevantní termíny z celkové „aukce“ klíčových slov.

 

Cílem je spojení zákazníkova přání s  nejrelevantnějším produktem. Je pravda, že na Amazonu byste v tomto konkrétním případě (tedy hledání lyžařských bot) uviděli ve výsledcích vyhledávání i reklamy sponzorovaných produktů s nabídkou ostatního zimního oblečení a vybavení. Tyto reklamy se na Amazonu zobrazují na pravé straně vedle relevantních výsledků. Je ale velice pravděpodobné, že tyto reklamy se vyznačují extrémně nízkou konverzí, protože zákazník už svůj přesný zájem projevil. Chce lyžařské boty. Ne čepice a rukavice.

 

 1. příklad: použití fráze, nebo přesné shody k vylučujícím klíčovým slovům

Prodejci mohou využívat ke svým vylučujícím klíčovým slovům i pokročilé druhy shody. Mohou volit mezi volnou shodou, frází, nebo přesnou shodou, přičemž volná shoda přinese velký provoz, zatímco fráze a přesná shoda omezí provoz na precizněji zacílené zákazníky.

 

Volná shoda – Způsob, který zajistí velký počet zobrazení reklamy. Termín, který použije zákazník k hledání, může k aktivaci shody obsahovat všechny části klíčového slova (spíše tedy slov) a nebo jejich synonyma a jakémkoliv pořadí.

 

Shoda fráze – Vyhledávání musí v tomto případě ke shodě obsahovat přesnou frázi, nebo sled slov. Oproti volné shodě je to samozřejmě více omezující a výsledkem je zobrazení vaší reklamy na relevantnějších místech.

 

Přesná shoda – Tady je to asi celkem jasné. Aby se reklama zobrazila, musí být do vyhledávače zadáno klíčové přesně tak, jak je uvedeno v nastavení. Navíc je aktivní i okruh nejbližších variací. Jedná se o nejvíce omezující typ, ale zároveň máte šanci dosáhnout nejvyšší relevance.

 

V případě, že na Amazonu tvoříte klíčové slovo v oblasti „Campaign manager“, musíte specifikovat i typ shody. U existujícího klíčového slova se typ shody nedá měnit, ale pro jedno klíčové slovo můžete zadat různé typy shody.

 

Většina vylučujících klíčových slov bude v rámci Přesné shody. To znamená, že nechcete, aby se reklama objevila ve velmi specifickém případě. Prodejci samozřejmě také využívají Shodu fráze, aby rozšířili dopad podmínek, za kterých se reklama nezobrazuje.

 

 1. příklad: Launch nového produktu

Ačkoliv je tento článek zaměřen na vyzdvihnutí využití vylučujících klíčových slov, jsou i případy, kdy je lépe je nepoužívat.

 

Pokud chce prodejce spustit nový produkt a soustředí se na maximální objem zobrazení a na velkou „viditelnost“ oproti relevanci, zřejmě mnoho vylučujících klíčových slov nevyužije. Možná dokonce žádná až do doby, než bude mít k dispozici dostatek dat k jejich přesnému určení.

 

Jak využít Vylučující Klíčová Slova na Amazonu
Počet hodnocení: 3
5
Jak „smazat“ negativní recenze na Amazonu

Jak „smazat“ negativní recenze na Amazonu

Na první pohled se může zdát, že to nejde a že jakmile vám někdo na prodejní stránku napíše záporné hodnocení, už tam zůstane napořád. Podmínky pro ovládání prodejní stránky Amazonu vám v tomto případě přímý zásah nedovolují, to je jasné. Přesto je několik možností, které rozhodně stojí za to využít. Nic moc tím neztratíte a šance, že se vám špatnou recenzi přece jen podaří odstranit, za to stojí.

Kvalitou recenzí a zpětné vazby vůbec, si zlepšujete, nebo naopak snižujete celkové hodnocení v rámci prodejců na Amazonu. Na tomto hodnocení, které je skryté a využívá ho algoritmus A9, závisí zobrazování vaší prodejní stránky a produktu na prvních místech seznamu. Proto je důležité udržet hodnocení na dobré úrovni.

 

Kvalita produktu

Tahle část se úplně netýká účastníků kurzu #MEGABYZNYS, ale pro celistvost informací ji přece jen uvádím, protože na Amazonu existuje několik prodejních způsobů. Týká se to uvedení kvality, nebo řekněme stavu produktu, který zadáváte při zalistování. Mnoho prodejců sází na obchod s použitým zbožím a pokud váháte, zda je například kniha v dobrém, nebo velmi dobrém stavu, uveďte tu horší variantu. Hrajete tím na jistotu a ještě máte šanci získat od kupujícího pěknou recenzi, protože bude mile překvapen. Prostě co člověk, to názor a pokud se vám zrovna zdá, že prodáváte použité zboží vysoké kvality, kupujícímu to tak připadat nemusí.

 

To stejné platí o prodeji zboží, o jehož kvalitě, nebo stavu sami pochybujete. Nepřinese to nic, než negativní recenze a pokles prodejů. Hodnocení prodejce vás bude provázet samozřejmě i v případě, že prodáváte více produktů. Prodejce je jen jeden a jeho hodnocení zrovna tak.

 

V případě nespravedlivého negativního hodnocení jednejte rychle!

Ono se to s největší pravděpodobností stane. Může na vás takhle útočit třeba konkurence. Většina negativního feedbacku přijde ve formě záporných recenzí, stížností na cenu, a podobně. Je v rozporu s podmínkami Amazonu, aby zákazník vkládal negativní feedback na prodejce ve vztahu k recenzím, nebo ceně produktu. Pokud takovou zpětnou vazbu dostanete, otevřete přes svou prodejní centrálu případ pro Podporu prodeje a nahlásíte příspěvek, který neladí s podmínkami. Jde o to ozvat se co nejdříve.

 

Když budete Podpoře prodeje popisovat svůj problém, omezte počet slov na minimum. Je potřeba si uvědomit, že pracovník podpory kladně vyřídí spíš požadavek, který přečte a pochopí během několika vteřin, než když se bude dlouze pročítat elaborátem na téma chudák prodejce.

 

V případě oprávněného negativního hodnocení jednejte rychle, omluvně a štědře!

Občas se stane, že zákazník dostane vaše zboží ve špatné kvalitě a potom lze záporné hodnocení prodejce, nebo špatnou recenzi očekávat. Tady nemá cenu se obracet na Amazon, protože pravděpodobnost, že by to odstranili je malá. Kupující tu možnost ovšem má. Pokud tedy dostanete negativní feedback a jste v pozici skutečného „viníka“, oslovte autora zpětné vazby přátelským emailem, napište, že vás nastalá situace mrzí a nechte ho , aby se ze svého rozčilení trochu „vypsal“. Napište, že se chcete z chyby poučit, tak ať vám napíše v čem byl skutečně problém. Potom se zeptejte, co můžete udělat, abyste chybu napravili. Můžete třeba nabídnout 10-ti dolarový dárkový kupón na nákup na Amazonu, ale pozor: v této komunikaci nesmí figurovat žádná vaše žádost na odstranění negativního hodnocení. Ani zmínka! To přijde později. S největší pravděpodobností kupující přijme omluvu a kupón.

 

Za několik dní poté, co pošlete kupujícímu kupón, se znovu zeptáte, jestli je ještě něco, co byste mohli k nápravě udělat. Popište, jak moc je pro vás hodnocení prodejce důležité a velmi slušnou formou se zeptejte, zda je nějaká šance, že by kupující uvažoval o odstranění negativní recenze, pokud mu přijde, že jste svou chybu již dostatečně odčinili. Můžete doplnit i link a instrukce, jak negativní feedback smazat. To při rozhodování většinou docela pomůže.

 

NIKDY nespojujte zprávu s kupónem s odstraněním zmíněné zpětné vazby. NIKDY o tom nepište v jedné větě a lépe ani v rámci jedné zprávy. Nabízení dárkového kupónu ve spojitosti s odstraněním feedbacku je v rozporu s pravidly Amazonu a je to rozhodně jeden z těch závažnějších přestupků. Vyhněte se ve zprávách i možné nepřímé spojitosti kupónu a odstranění hodnocení.

 

Využívejte služby automatických zpráv

Účastníci kurzu #MEGABYZNYS mají k dispozici Active mail a existují samozřejmě i další verze programů, které na začátku nastavíte a ony za vás vyřídí hlavní objem zpráv. Je to zároveň prostředek, který vám pomůže potlačit negativní hodnocení prodejce a špatné recenze hned v zárodku.

 

Jakmile na vaší prodejní stránce někdo nakoupí, aplikace mu dle nastavených pravidel odešle zprávu. I při respektování všech podmínek Amazonu pro korespondenci tak máte možnost zákazníkovi poděkovat za nákup a zároveň ho informovat, že vás může kdykoliv kontaktovat v případě problému se zbožím. Vyhnete se tak tomu, že nespokojený klient napíše negativní recenzi, nebo hodnocení prodejce přímo na Amazon. Samozřejmě, že se přednastavené zprávy používají i k jiným účelům, ale o těch třeba příště.

 

Jak „smazat“ negativní recenze na Amazonu
Počet hodnocení: 3
5
Amazon mění poplatky

Amazon mění poplatky

Amazon právě vydal zprávu o změnách ve výši poplatků pro rok 2016. Minulý rok byl pro Amazon nadprůměrný ve vztahu k objemu zboží doručeného do skladů. Závěr roku, tedy předvánoční období, kterého využívá i mnoho sezónních prodejců, skončil přeplněnými sklady s mnoha neprodanými kusy produktů.

Amazon se rozhodl podpořit prodejce, kteří mají velkou šanci, že skladové zásoby doprodají do konce roku, aby během listopadu a prosince naskladnili. Naopak znevýhodňuje ty, kterým na konci roku zůstane zboží ve skladech ležet.

 

Změny v systému poplatků nabydou platnosti 1. října 2016 a je potřeba se na ně připravit.

 

Úprava měsíčního poplatku za skladování – Inventory Storage Fee.

S platností od 1. října 2016 se mění poplatky za skladování pro kategorii zboží v kategorii „Standard-Size“ a „Oversize“. Za měsíc říjen zaplatí prodejci vzhledem k výši poplatků během roku méně, ale v listopadu a prosinci se cena za skladování zvedne. V tabulce uvedené níže jsou konkrétní změny v cenách popsány.

 

Snížení poplatků za „Weight Handling“ pro listopad a prosinec.

Jako protiváhu ke zvýšení poplatků za skladování, se Amazon rozhodl snížit poplatky za „Weight Handling“ u produktů, které budou expedovány ze skladů během listopadu a prosince. Přesné částky najdete opět v tabulce uvedené níže. Vzniká tu šance platit nižší FBA poplatky v případě, že během těchto dvou měsíců budete více prodávat a uvolňovat skladovací prostory Amazonu. Ti obchodníci, kteří budou málo „pohyblivé“ zboží ve skladech držet, zaplatí v souhrnu více.

 

Povinné informace o obsahu zásilky do Amazonu – Content Information

Tato změna má pomoci k rychlejší a efektivnější proceduře naskladnění zboží. Od 1. listopadu 2016 vznikne povinnost zadávat přesné informace o obsahu zásilky u všech kategorií produktů. Zásilky, které obsahují více než 55% kusů zboží určeného pro službu FBA, už takové informace obsahují. Od 1. září 2016 Amazon zveřejní v rámci prodejní centrály nový nástroj, aby prodejcům poskytování informací o obsahu usnadnil. Neuvedení takové informace o zásilce, bude Amazon zpoplatňovat. V listopadu a prosinci se bude jednat o částku $0.15 za každý kus zboží a během ostatních měsíců $0.10 za kus. Pokud informace o obsahu zásilky uvedete, poplatky se vás netýkají.

 

Následující tabulky uvádí výše poplatků před a po změnách.

  Poplatky za skladování – Inventory Storage Fees
  Do 1. října 2016 Od 1. října 2016
  Standard-Size Oversize Standard-Size Oversize
Leden – září $0.54

za sq ft*

$0.43  za sq ft Beze změn Beze změn
Říjen $0.72  za sq ft $0.57  za sq ft $0.54  za sq ft $0.43  za sq ft
Listopad a prosinec $0.72  za sq ft $0.57  za sq ft $2.25  za sq ft $1.15  za sq ft

*značka „sq ft“ je pro plošnou jednotku čtverečné stopy

Poplatky FBA za produkty v kategorii Standard-Size
  Do 1. listopadu a od

31. prosince 2016

Od 1. listopadu do

31. prosince 2016

  Média Ostatní Média Ostatní
Order Handling*

za objednávku

$0 $1.00 Beze změn Beze změn
Pick & Pack*

za jednotku

$1.06 $1.06 Beze změn Beze změn
Weight Handling– Počítáno dle hmotnosti odchozí objednávky
Small Standard-Size

1 libra a méně

$0.50 $0.50 $0.47 $0.47
Large Standard-Size

1 libra a méně

$0.85 $0.96 $0.71 $0.82
Large Standard-Size

1 až 2 libry

$1.24 $1.95 $0.95 $1.66
Large Standard-Size

Nad 2 libry

$1.24

+$0.41/lb nad první 2 libry

$1.95

+$0.39/lb  nad první 2 libry

$0.95

+$0.37/lb  nad první 2 libry

$1.66

+$0.35/lb nad první 2 libry

*Názvy zpoplatněných služeb byly ponechány v originále pro snazší porovnání s prodejní centrálou.

 

Poplatky FBA za produkty v kategorii Oversize

 

  Do 1. listopadu a od

31. prosince 2016

Od 1. listopadu do

31. prosince 2016

     
Order Handlingza objednávku $0.00 Beze změn
Pick & Packza jednotku
Small Oversize $4.09 Beze změn
Medium Oversize $5.20 Beze změn
Large Oversize $8.40 Beze změn
Special Oversize $10.53 Beze změn
Weight Handling

Počítáno dle hmotnosti odchozí objednávky

Small Oversize $2.06

+$0.39/lb nad první 2 libry

$1.85

+$0.35/lb nad první 2 libry

Medium Oversize $2.73

+$0.39/lb nad první 2 libry

$2.10

+$0.35/lb nad první 2 libry

Large Oversize $63.98

+$0.80/lb nad prvních 90 liber

$56.57

+$0.76/lb nad prvních 90 liber

Special Oversize $124.58

+$0.92/lb nad prvních 90 liber

$115.73

+$0.88/lb nad prvních 90 liber

 

 

Amazon mění poplatky
Počet hodnocení: 3
5